Zdravotní problémy pohybového aparátu

 

Toto onemocnění dnes patří k nejvíce frekventovaným a i klasická medicína má problémy s jejich řešením. Bohužel tyto potíže nejsou jen výsadou starší generace, ale stále se hranice jejich výskytu snižuje, dokonce postiženi jsou jimi dnes i děti. Důležité je si ujasnit co se na jejich vzniku podílí. Je to celý nezdravý způsob života, především málo pohybu a nevhodný druh stravy. Poslední dobou zjišťujeme, že příčinou nemocí mohou být také živočišné zátěže, různé bakterie a paraziti (např. plasmodia, borrelie).

 

Byliny, které nám mohou pomoci jsou: topol, který jednak pomáhá tělu bojovat s borreliemi a též pomáhá při bolestivých stavech, další pak židovská třešeň, štětku, pýr, které čistí tělo od odpadu, kyseliny močové. Z gemmoterapeutických přípravků můžeme využít břízu, jasan, buk. Zánětlivé stavy řešíme třezalkou, olší, vinnou révou. Do tkání je ovšem třeba dodat stopové prvky potřebné pro stavbu kostí v podobě gemmoterapeutických přípravků borovice, jedle, sekvoj, maliník a ostružiník.

 

Recepty:

 

Čistící čaj z břízy

Čaj je vhodný jako součást čistící kúry. Pomáhá při revmatu a kloubních potížích a zároveň detoxikuje organismus. 1 polévkovou lžíci sušených listů přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut odstát a poté přecedíme.

 

Odvar z vrby pro vnitřní použití

Vrba zklidňuje podrážděné klouby, tlumí bolesti kloubů a zároveň působí protizánětlivě. 1 čajovou lžičku sušené kůry povaříme v 250 ml vody cca 10 minut. Necháme chvíli odstát a přecedíme. Vlažný odvar osladíme medem a užíváme 1 polévkovou lžíci za 2 hodiny.

 

Koupel z židovské mochyně

Při všech formách revmatismu lze využít celou nadzemní část rostliny, včetně čarokrásných červených „lucerniček“ ke koupelím nohou nebo rukou. Koupel se provádí ve vědru, na kterou se použije malá hrst sušené byliny a má trvat nejméně 10 a nejvíce 15 minut a provádíme jí formou kúr. Nejprve aplikujeme obden celkem 12 koupelí, nejlépe večer, ale není to podmínka. Potom necháme týden přestávku a doléčení provedeme sérií 4 koupelí, opět prováděných obden.

 

Bezinková povidla

Bez černý podporuje zdravý stav a činnost kloubního aparátu. 1 kg plodů černého bezu rozvaříme s vodou na kaši. Vychladlou směs prolisujeme a do vzniklé šťávy přidáme 200 g cukru krystal, 50 g nastrouhaného perníku, 2 až 3 lžíce medu, šťávu z jednoho citronu a 1 až 2 lžíce rumu. Vaříme a stále mícháme, dokud nejsou povidla dostatečně hustá. Ještě teplá povidla plníme do vymytých a vysušených skleniček a sterilizujeme při 80 °C cca 10 až 15 minut.

 

Kostivalová mast

Kostival napomáhá při regeneraci zlomenin, pohmožděnin a krevních podlitin. Můžeme využít jeho účinků v podobě masti, kterou si připravíme následovně. Do 0,5 kg sádla přidáme 2 hrsti nakrájených a očištěných kořenů (případně listů) a vše 10 minut smažíme. Necháme stát do druhého dne. Druhý den mast mírně zahřejeme a přepasírujeme přes plátýnko a slijeme do kelímků.