Znají bylinky elixír mládí?

 

Začněme citátem z knihy Dr. Walkera – „Nikdy nejste tak staří, abyste nemohli omládnout, ale musíme nejprve vyjít z podstaty o stárnutí, čím je vlastně způsobováno.“

 

Člověk je zdráv pouze tehdy, pokud jeho každodenní činnost odpovídá zákonům přírody. Pokud zákony ignoruje – onemocní.

 

Již řecký lékař Hoppokrates ve své knize Hygiena napsal, že člověk se rodí zdráv a všechny nemoci do něj vcházejí s jídlem. Zde již vidíme první důvod stárnutí – znečištění organismu vlivem odpadu ze stravy – usazování těchto zbytků v organismu - zanášení. Naši předkové si tento fakt uvědomovali a řešili to jednak půsty, jednak užíváním bylin k pročištění jednotlivých orgánů a ústrojí.

 

Univerzitní profesor Childe ve své práci Stárnutí a omlazování píše: „Občasné hladovění brání stárnutí. Hladovějící jako by se u svého věku vracel k mládí. Také je důležitý fyziologický fakt, že žádné bakterie a viry nemohou proniknout do ideálně zdravého organismu, čili tento organismus nepodléhá tolik nemocem, které ho zeslabují.“

 

Prvním úkolem v boji se stárnutím je upravit stravu a zajistit očistu organismu od usazenin. Dále potom boj proti původcům infekcí, proti virům a bakteriím a zvýšení imunity organismu. Dalším úkolem je zajistit dost energie, životní síly, kterou oslabujeme nevhodným způsobem života, působením stresů, slabou pohybovou činností, která pramení též z problémů s pohybovým aparátem.

 

Odedávna je známa skutečnost, že sexuální život je prostředkem omlazujícím organismus a prodlužujícím mládí. Pohlavní orgány se v orientální medicíně přirovnávají k peci, protože produkují oheň neboli energii, která aktivizuje ostatní žlázy.

 

Které složky činnosti organismu můžeme bylinkami ovlivnit:

1)      Očista orgánů od zbytků usazenin

  • Játra: ostropestřec, jalovec, žito,
  • Ledviny: lichořeřišnice, vřes, brusinka,
  • Cévy: pelargonie, gotu kola, jinan.

2)      Zvýšit imunitu v organismu a zde nám mohou být bylinky velice nápomocné:

  • Kustovnice, eleuterokok, černý rybíz, rozchodnice.

3)      Bránit organismus před nabouráním zdraví bakteriemi a viry:

  • Česnek, topol, vrba, lichořeřišnice.

4)      Posílit omlazovací složku sexu bylinami:

  • Kotvičník, jeřáb ptačí, maralí kořen, dub, maliník.

 

Jednou z bylin, kterou východní národy označují za omlazující prostředek je kustovnice. O kustovnici je známo hodně příhod o omlazení. K nejznámějším patří pověst o poutníkovi, který šel čínským krajem a uviděl dívku, která tloukla starce holí z důvodu, že stařec nechce pít čaj z kustovnice, aby omládl. Při dotazu o stáří dívky byl poutník udiven odpovědí, že má 372 roků a to proto, že pije čaj z kustovnice.

 

Plody kustovnice se považují za tonifikační a celkově organismus posilující prostředek. Jsou vhodné pro těžce pracující, nemocí oslabené a staré lidi, ale také pro sportovce. Snižují krevní tlak a hladinu cukru i cholesterolu v krvi. Užívají se při plicní tuberkulóze a pneumonii, neurastenii a impotenci. Jsou však i velmi dobrým prostředkem na některé oční choroby, např. při zánětu spojivek, rozmazaném a slabém vidění ve tmě. Pravidelné užívání se jednoznačně projevuje zlepšením zraku. Kustovnice omezuje vznik bolestí v kříži a kolenou, bolesti hlavy, závratí, hučení v uších, zlepšuje pevnost šlach a nehtů. Má zároveň antioxidační účinky, neboť eliminuje riziko poškození buněk volnými radikály, zpomaluje stárnutí kůže a celého těla. Harmonizuje a posiluje játra, ochraňuje jaterní buňky vůči některým chemickým látkám, stimuluje tvorbu bílých i červených krvinek, upravuje vysoký krevní tlak, zlepšuje činnost střev, podporuje trávení a příznivě působí na menstruační cyklus. Významně ovlivňuje léčbu alergických onemocnění, např. lupenky, neboť zvyšuje imunitní odezvu organismu a redukuje počet antigenů. Stimuluje rovněž parasympatický nervový systém.

 

Kotvičník je rostlina, která má velmi široké léčebné účinky a ovlivňuje řadu životních funkcí. Především je to celkový tonifikační a obecně zlepšující vliv na organismus, zvláště po těžkých nemocech a fyzické námaze. Testosteron způsobuje nárůst síly a vytrvalosti, zlepšuje svalovou regeneraci. Užívá se rovněž jako močopudný prostředek, pozitivně ovlivňuje fyziologickou funkci ledvin a močových cest, snižuje riziko jejich infekcí, omezuje nucení na močení, pocity pálení a řezání při močení. Snižuje riziko vzniku ledvinových a močových kamenů, napomáhá jejich rozpouštění. Stimuluje sekreci žaludečních šťáv, zlepšuje peristaltiku střev a vylučování žluči, čímž snižuje obsah cholesterolu v krvi, zlepšuje jaterní funkce. Užívá se rovněž při podpůrné léčbě nádorových onemocnění. Má výrazný vliv na kardiovaskulární systém, neboť zpomaluje srdeční činnost, prodlužuje diastolu, tlumí tachykardii, zlepšuje krevní výměnu, rozšiřuje cévy a zpomaluje srážení krve. Zabraňuje rozvoji aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a hypertenze. Patří mezi jeden z nejefektivnějších prostředků zlepšující potenci a libido, neboť zvyšuje hladinu testosteronu až o 30 %. Proto je vhodný při mužské neplodnosti a stařecké hyperplasii prostaty. U žen byla zjištěna zvýšená hladina folikulostimulačního hormonu a estradiolu a zmírnění negativních příznaků klimakteria.

 

Jeřáb ptačí ovlivňuje hormonální rovnováhu. Podporuje normální menstruační cyklus a plodnost, pomáhá při klimakterických potížích. Jeřáb ptačí aplikujeme jako účinné antirevmatikum. Jeřáb umí také rozrušovat a vyplavovat močový písek a drobné kaménky a zvyšuje diurézu u ledvinových chorob, charakterizovaných snížením funkce ledvin. Ovlivňuje vylučování žluče do střev, což podporuje proces trávení ve střevech, zejména u starších lidí. Je možné využít jej i jako regulátor stolice, zvláště v případech, kdy se jedná o trvalý, mírný průjem bez vážnějších příčin.

 

Bylinka pod názvem eleuerokok neboli čertův kořen působí jako adaptogen a harmonizátor, což znamená, že nespecifickým způsobem zvyšuje obranyschopnost organismu proti účinkům stresu. Snižuje i odbourává krevní cholesterol a zpomaluje sklerotizaci cév. Má příznivý vliv na tvorbu enzymů a snižuje mírně hladinu krevního cukru. Podávání brání rozvoji nádorových metastáz, stimuluje protinádorovou aktivitu bílých krvinek, zmírňuje vnější projevy následků ozařování i celkově zlepšuje subjektivní i objektivní stav pacientů s onkologickým onemocněním. Snižuje toxicitu celé řady léků, zvyšuje odolnost organismu při protirakovinových léčebných postupech a má přímý vliv imunostimulační. Pozitivně působí na růst Ehrlichova karcinomu. Zlepšuje také prokrvení srdečního svalu, ale i mozku, takže vlastně slouží jako prevence proti ischémii myokardu a proti náhlým mozkovým příhodám. Ovlivňuje i projevy neurasténie, vedení vzruchu nervovými vlákny i ostrost vidění. Používá se při stavech slabosti, na doléčování infekčních chorob různého původu, na léčbu proti virům, při přepracovanosti, vyčerpání, v rekonvalescenci po operacích a po jiných těžkých chorobách

 

Plody černého rybízu aplikujeme při únavě, proti účinkům stresu, v rekonvalescenci po těžkých chorobách. Listy působí jako spolehlivé antirevmatikum, jsou účinné při cévních onemocněních, i preventivně a při lámavosti - praskání cév. Podávají se také jako pomocné léčivo při močových a ledvinových zánětech. Listy i plody můžeme používat jako kloktadlo, při chorobách z nachlazení, při Bechtěrevově nemoci a pod. Odvar z kořene je vynikajícím lékem při zánětech jater. Mimořádné působení má zpracovaný pupen černého rybízu. Výrazně zvyšuje imunitu a má silné protialergické působení. Významné působení má ve směsi s maliníkem, kdy zároveň likviduje cysty, dodává hormony a zvyšuje imunitu.

 

Rozchodnice, působí jako adaptogen, to znamená, že chrání organismus proti stresu. Zde předčí dokonce bájný ženšen. Zlepšuje a urychluje rekonvalescenci po těžkých chorobách a chirurgických zákrocích, odstraňuje únavu, stimuluje imunitní systém, zlepšuje paměť, odstraňuje předrážděnost a tlumí psychogenní bolesti hlavy. Pro muže působí při delším podávání jako afrodisiakum. Snižuje hladinu krevního cukru, chrání jaterní parenchym a působí detoxikačně, je tuberkulostatická, mírně aktivizuje činnost štítné žlázy. Zlepšuje sluch, zvláště u lidí, vystavených hluku. Může sloužit i jako výborné profylaktikum u zdravých lidí, kteří jsou vystaveni velké psychické zátěži.

 

Leuzea neboli maralí kořen do skupiny adaptogenů. Zlepšuje adaptaci organismu na stres, pomáhá při rekonvalescenci po slabostech různého původu. Působí anabolicky, snižuje hladinu cukru, tuků a cholesterolu v krvi, má příznivý vliv na činnost jater a také na kardiovaskulární systém. Ovlivňuje i některé typy deprese, zvlášť reaktivní, poměrně spolehlivě léčí impotenci a působí jako afrodisiakum.

 

Lidstvo stále usiluje získat přírodní prostředky k zpomalení stárnutí. Jedním z nich je flavonoidový přípravek „Matuzalém“, který vyrábí slovenská firma. Název byl dán podle bájného Matuzaléma, který se údajně dožil asi 960 let. Vědce vedl k tomu získaný fakt, že tento Matuzalém byl podáván laboratorním zvířatům, která se běžně dožívají 1 rok a po dvou letech musela být utracena.