Příběh slavné bylinkářky z Moravy

O jejích tinkturách jsme psali již několikrát. Podívejte se dnes na příběh paní Jarmily Podhorné jinak: jako na příběh lidské pracovistosti, vůle a vytrvalosti. Když jí někdo řekne, že něco nejde, ona mu dokáže, že to jde.

Mgr. Jarmila Podhorná, odbornice na bylinnou terapii, zakladatelka společnosti Naděje a autorka knih o léčivých účincích bylin. Podle výšky její postavy byste to do ní neřekli, ale když se jí podíváte do očí, dojde vám to…

…………………..

Podnikat začínala ve věku, kdy se ostatní  těší na léta zaslouženého odpočinku. Z peněz ušetřených na  důchod v  miniaturní sklepní “laboratoři” svého domku na malé vesnici ukryté v kopečcích Drahanské vrchoviny.

“Začátky byly těžké. Neměla jsem peníze, zvažovala jsem, jestli mám do sklepa vůbec zavést teplou i studenou vodu, musela jsem přemýšlet o každé koruně…”.

Paní magistra přišla v té době o dva nejbližší lidi, kteří zemřeli na onkologické choroby, na které byla dosavadní medicína krátká. A tak se bývalá paní učitelka zavřela ve své sklepní „laboratoři“ a začala zkoumat a studovat knihy a herbáře.

“Mými učitelskými předměty bývala přírodověda, chemie a pěstitelské práce. Na svou profesi jsem se ale vždy dívala i z trochu jiného hlediska: vypozorovala jsem například, že pokud se dítě špatně soustředilo, většinou mělo problémy i s horními dýchacími cestami a další zdravotní problémy. Po celý čas učitelování jsem sledovala takové věci, jak těmto dětem pomoci. Celý život jsem se také zajímala o alternativní léčbu a přemýšlela o tom, že byliny či výtažky z nich obsahují stejně léčivé látky jako většina léků, které ale mají vedlejší účinky poškozující játra, ledviny a další tělesné orgány.  Začala jsem studiem na Calábkově univerzitě nového věku v Praze a nejvíce mne tenkrát oslovil Jiří Janča, který řekl, že kdyby někdo začal vyrábět podle jeho herbářů tinktury z bylin, které tady rostou, vyrobil by mnohem lepší produkty, než jsou ty drahé dovozové…

Její cesta ke gemmoterapii byla dlouhá a těžká. Díky své odvaze, nezlomné vůli a pracovitosti myšlenku slavného léčitele a bylináře nakonec naplnila a stala se zakladatelkou její výroby u nás. Sklepní laboratoř jí časem přestala stačit, pronajala si tehdy místnost na místním zdravotním středisku. Nejprve jednu, nakonec pět. Postupně však ani tyhle prostory nestačily. Paní Jarmila ale v sílu bylin věřila natolik, že zastavila vlastní dům a ve svých dvaašedesáti letech si vzala úvěr na sedm miliónů korun. Za ně pak postavila v malé moravské vesnici Brodek u Konice nové a moderní výrobní haly na evropské úrovni.

„Vždycky jsem si říkala, když se odsud začali lidé stěhovat za prací, že tady určitě bude něco, co bylo lidem dáno k tomu, aby tu mohli žít. I když je tu drsné prostředí. Ale je tady krásně a tak si říkám, že asi příroda byla lidem nadělena jako dar, který mohou využívat pro svou práci. Prvního člověka jsem zaměstnala v roce 2000. Jsou to všechno ženy a muži z okolí, kteří díky firmě nemusejí dojíždět daleko za prací.”

Gemmoterapie je jednou z moderních léčebných metod, která přináší pozoruhodné výsledky i u obtížně léčitelných nemocí. Léčba probíhá pomocí kapek připravených z výtažků pupenů rostlin, keřů nebo bylin. V roce 1952 připravil první výtažek z pupenů břízy belgický lékař Paul Henry. Po stovkách experimentů si jako první uvědomil, že každá rostlina ukládá do pupenů to nejcennější pro svůj další růst.

“V pupenech a zárodečných tkáních jsou látky, které rostlina v jiné době nemá: stopové prvky, minerální látky, vitaminy, rostlinné hormony. A když jsou ty pupeny a zárodečné části správně zpracované, mohou nám dát tinktury, které regenerují lidský organismus, stimulují centrální nervovou soustavu, zvyšují imunitu, omlazují organismus atd. A pak mě tam zaujala ještě jedna věta o tom, že se předpokládá, že budou léčit i choroby dosud neléčitelné”.

První tinkturu vyrobila z třezalky, která zabrala na tenisový loket a úpravu spánku. Pak se u ní objevil mladý člověk s boreliózou ve třetí stadiu

“Byl tři čtvrtě roku na neschopence, neměl zájem o práci, o život, kupoval různé drahé prostředky, jezdil na kliniku a nic se nedělo. Já jsem v herbářích brala jednu bylinku po druhé a u topolu jsem si všimla, že v těle likviduje borelie. Dnes už z mnoha dopisů od vyléčených bezpečně vím, že tinktura z pupenů topolu je učinným prostředkem pro boj těla s touto nemocí. Ale jen topol nestačí. První orgán, který je v případě boreliózy bakteriemi napaden, jsou obvykle játra. Zde účinkují gemmoterapeutika z jalovce, ostropestřce a žita. V další fázi nemoci bakterie napadnou pohybový aparát, především páteř a klouby. Zde doporučuji užívat olši, třezalku, borovici či směs černého rybízu, borovice a vinné révy“.

Ve svých seniorských letech působí paní Jarmila Podhorná velice mladistvě a udiví vás svou vitalitou a energií. Není pro ni žádný problém zaletět si na Ukrajinu a zúčastnit se světového kongresu léčitelů, odpřednášet ročně devadesát přednášek po celé republice, ale hlavně, cestou e-mailu vám odpovědět  na  každý problém a věnovat se rozepisování speciálních kúr na míru!

O radu či sestavení speciální kúry si můžete napsat i vy: popište, jaké potíže vás nebo vaše blízké trápí a paní magistra vám sestaví kúru z bylinných a pupenových tinktur. Její e-mailová adresa je:  j.podhorna@nadeje-byliny.eu

Na některé problémy jsme se paní magistry zeptali za vás:

Mám pohybové problémy, konkrétně bolesti zad, kolen a kloubů. Co byste mi poradila?

„V případě pohybových problémů jsou bylinky dobrou alternativou. Jejich nasazení může zabránit operaci, a hlavně vám uleví od bolestí. Pokud neznáte příčinu, která způsobuje bolest, užívejte komplexní kůry z pupenů. Kúra topolu pomáhá tělu bojovat s boreliemi, ale také tiší bolestivé stavy, pomáhá při problémech močových cest a při potížích s prostatou. Další možností jsou gemmoterapeutika z břízy, jasanu či buku, které očišťují pohybový aparát od kyseliny močové a jejích usazenin. Dále je nutno působit protizánětlivě pomocí pupenů olše a třezalky a dodat kostem a svalům stopové prvky z gemmoterapeutik borovice či sekvoje. Pokud trpíte problémy trvalejšího charakteru, je vhodné zvolit raději komplexní přístup a posílit organismus i pomocí zevních prostředků, mezi něž patří masti či zábaly. Účinnými pomocníky mohou být například masti z kostivalu, tújový či třezalkový olej. Pomáhají omezit artritidu, artrózu či zánětlivé stavy. Od bolesti ulevují také koupele z různých protizánětlivých bylin.“

Trpím na celou řadu alergií, které jsou doprovázeny alergickým astmatem a dýchacími potížemi. Pomáhají bylinky i v tomto případě?

„Zcela jistě. Právě v této situaci pomáhají bylinky více než jiné prostředky. Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu. Těmito nepříjemnostmi již trpí většina populace.

U alergií i ekzémů je vždy nutno hledat příčinu. Jednou z nich je většinou zaplísnění organismu. V těchto případech je vhodná tinktura z penízovky. Schopnost ulevit od alergických projevů mají také kúry ze stromů. Důležitá je také očista jater. Nejúčinnější je kúra dubu, která regeneruje sliznice. Obranu proti alergiím také vytváří gemmoterapeutikum z pupenů černého rybízu. Využít můžete rovněž protialergických látek obsažených v gotu-kola, rozmarýnu či kalině. Pomůže vám zregenerovat slinivku, sliznice a také pokožku. Vhodnými prostředky při zlepšení projevů ekzémů jsou také prostředky na vnější použití, třeba olej z lopuchu, mast z kalisie nebo koupel na kůži z různých bylin. Podmínkou pro boj proti alergiím je čisté střevo. K jeho očistě můžeme použít zelený jíl. U dýchacích problémů pomáhá tinktura ze žampionu.“

 

O společnosti Naděje

Firma paní Mgr. Podhorné se jmenuje Naděje a byla založena v roce 1998. Specializuje se na výrobu bylinných tinktur, gemmoterapeutik, mastí olejů a výluhů. Svou pověst založila na kvalitě svých výrobků. Pro výrobu tinktur i ostatních výrobků používá především vlastní suroviny, které pečlivě sleduje a kontroluje. Léčivé rostliny pro výrobu tinktur má pod kontrolou již od jejich zasetí až po finální zpracování. Při vývoji a výrobě používá nejmodernější poznatky a výzkumy z alternativní medicíny a bylinné léčby. Sběr takto vypěstovaných bylin se provádí v optimální době tak, aby si uchovaly maximum účinných látek. Přísné kontrole podléhá i výroba tinktur a uskladnění. Veškeré tinktury a ostatní výrobky prošly schválením ve Státním zdravotním ústavu a mají řádnou registraci jako potravinové doplňky.