BYLINNÁ PREVENCE PROSTATICKÝCH OBTÍŽÍ

Přerušované močení, ztenčelý proud moči, pocit nevyprázdněného měchýře, časté močení v noci... To jsou to jen některé symptomy vyvolané zvětšenou prostatou.Obtížemi trpí až čtvrtina mužů starších 40 let a ve vyšším věku se počet dále zvyšuje. Prostata při narození váží 3-5 gramů. Objem a hmotnost se nemění do puberty, kdy dochází ke stimulaci a růstu. U dospělého muže ve věku 20 let prostata váží 20 gramů. Má tvar kaštanu, s širší částí obrácenou k močovému měchýři a zúženou ke svalovému dnu pánve. Ne zcela ve středu probíhá část močové trubice, která pokračuje do penisu.Prostatu tvoří řada uvolňujících prostatický sekret. Prostor mezi žlázkami - stroma - je vyplněn vazivem a buňkami hladké svaloviny. Stroma je typicky uloženo kolem průběhu močové trubice, zatímco žlázky se nacházejí na periferii prostaty.

V prevenci prostatických obtíží mohou pomoci i byliny.Moravská fytoterapeutka Mgr.Jarmila Podhorná proto vyvinula alternativní kúru k prevenci zánětu prostaty - K03Cílem léčby touto kúrou je předcházet této nemoci a dále potlačovat její příznaky. Kúra obsahuje zpracované tinktury z bylin a spolu s nimi je zařazen jednak čistící drenážní prostředek např.(bříza) a navíc cílený gemmoterapeutický přípravek na jednotlivé problémy, případně u některých zdravotních problémů i masti, oleje či výluhy.Tato kúra je současně dobrým bylinným prostředkem v prevenci zbytnění a nádorů .

Složení kúry:

Topol , působí dezinfekčně a proti horečce,příznivě ovlivňuje revmatismus a boreliózu,zlepšuje stav močových cest a prostaty. Extrakt také posiluje tělo po prodělaných těžkých infekčních onemocněních.-Vrbka úzkolistá odstraňuje psychické napětí, úzkost, nespavost, psychogenně podmíněné bolesti hlavy a vegetativní psychická rozladění. Má protizánětlivý a protiedémový účinek, hlavně u adenomu prostaty. Zlepšuje stav sliznic a hodí se jako doplněk léčby chronické bronchitidy.-Bříza , je přípravným drenážním prostředkem z pupenů k vlastnímu užívání. Obsahuje vitamíny a stopové prvky. Stimuluje také jaterní funkce a zlepšuje osteoporózu.-Olše ,zlepšuje vnitřní zánětlivé procesy, osteoporózu, krevní záněty, revmatismus a je účinnou prevencí proti infarktu myokardu a u ischemické choroby srdeční. 

 K3.png

------

 

Principem gemmoterapie je léčebné využití zárodečných tkání - pupenů, kořínků, mladých listů či výhonků (letorostů).Jak zjistil v r.1952 belgický lékař Paul Henry na základě množství pokusů s rostlinnými látkami,v pupenech mají rostliny uschován nejcennější genetický materiál, určený k jejich dalšímu růstu. Zárodečné tkáně rostlin obsahují více účinných látek než kterákoliv jiná část rostliny. Pupen (latinsky gemmon) obsahuje hormony, enzymy, stopové prvky, vitamíny a další látky, kterých má zejména při onemocnění lidské tělo nedostatek. Dr. P.Henry po odzkoušení výtažků z pupenů došel k závěru , že jejich účinky jsou příliš silné a upravil tinkturu homeopaticky (potencováním na 1 desetinnou hodnotu D1), aby tak došlo k jejímu zředění.

Gemmoterapeutikum  spojuje výhody alopatického a homeopatického postupu- tj. léčivé substance jsou v přípravku obsaženy ještě v měřitelných koncentracích, ale již natolik zředěných, že začíná převládat působení homeopatické informace.Gemmoterapie začíná detoxikací organismu podáním drenážního prostředku, tj.především břízy, která se užívá alespoň 3-4 dny (event.pupenu buku nebo dubu). Výtažky z pupenů se obvykle dávkují na 1 kg váhy = 1 kapka.Výtažky z pupenů svou stimulační silou povzbuzují imunitu. Gemmoterapii je možné kombinovat s jinou léčbou .V ČR se gemmoterapií  zabýval Josef A. Zentrich a ing. Jiří Janča, kteří jako první o této metodě v roce 1997 referovali. V r.1998 začala gemmoterapeutika vyrábět v ČR Mgr. Jarmila Podhorná. Autorka těchto bylinných kúr doporučuje na začátku nejprve organismus očistit podáním tzv. drenážního prostředku. Nejčastěji používaná tinktura z březových pupenů má celkově očistný účinek a podporuje činnost jater a slinivky. Tím dojde k odbourání a vyplavení toxických látek z těla.Poté navazují léčebné kúry, indikované podle druhu nemoci. U jednotlivých kúr stanovila autorka počty kapek na 1 kg hmotnosti člověka a den. Kúra probíhá po dobu 3 - 12 týdnů, podle závažnosti onemocnění. Tinktura se užívá před jídlem,obvykle 2 – 3x za den..

Gemmoterapii můžeme použít u každé nemoci a dokonce i u nejasné příčiny onemocnění. Působí bez vedlejších účinků a umožňuje  čištění těla přirozenou cestou. Zlepšuje se imunita a funkce centrální nervové soustavy. Tělo se během léčebné kúry také celkově omladí a posílí. Gemmoterapie je léčbou přírodní, alternativní, je obvykle pomalejší než léčba klasická a proto rozhodnout se pro ní musí každý sám..Přesto bude mít  i v budoucnu pevné místo při léčení civilizačních nemocí i pro udržení homeostázy člověka ohroženého civilizačním stresem.