Cholesterol

Cholesterol je látka, která je součástí buněk lidského těla a je pro život nezbytností. Najdeme ho v buněčných membránách všech tkání. Je to látka podobná tuku, která je ve vodě v podstatě nerozpustná a proto nemůže cestovat v krevním řečišti. V organismu se proto vyskytuje ve formě lipoproteinů, které jsou ve vodě rozpustné a mohou dopravovat cholesterol na místo určení. Podle typu lipoproteinu s různou hustotou se dělí cholesterol na LDL cholesterol a HDL cholesterol.

 

LDL (lipoproteiny s nízkou hustotou) je označován jako „špatný“ , protože přivádí cholesterol do buněk a cévních stěn. Ten je také známý jako příčina srdečních, mozkových a oběhových onemocnění. Nadbytek malých molekul může způsobit ukládání cholesterolu na stěny tepen a tak způsobovat mnoho zdravotních problémů.

 

HDL (lipoproteiny s vysokou hustotou) je označován za „hodný“, odvádí cholesterol do jater, která ho rozkládají a vylučují z těla. Před usazováním cholesterolu nás tedy chrání. Proto možná označení „hodný“. LDL a HDL je nutné udržovat v určitém poměru.

 

Co ovlivňuje hladinu cholesterolu?

 

-dědičnost

-strava

-tělesná hmotnost

-fyzická aktivita

-alkohol

-stres

 

Jak můžete svůj cholesterol snížit?

 

Dědičnost neovlivníme, můžeme tedy upravit stravu a jíst potraviny s nízkým obsahem tuků, bohatá na vlákninu a škrob (ovoce, zeleninu, obilniny, těstoviny, hrách, fazole..).

Úpravou stravy pak mnohdy upravíme i svoji tělesnou váhu. Pravidelně cvičte a udržujte se v kondici jak fyzické tak psychické, vyhýbejte se alkoholu a nadměrnému a dlouhotrvajícímu stresu.


Hodnotu cholesterolu můžete upravit i pomocí vhodných potravinových doplňků. Kromě vitamínů C, E  užívejte i tinktury :

T53 šii-take

T4 česnek

T24 leuzea – maralí kořen

P15 jalovec

P58 pupalka

 

Užívání je dlouhodobější , tinktury se mohou střídat a různě kombinovat do kúr viz. „Užívání tinktur a kúr“. Můžete se obrátit i na poradnu paní Mgr.Jarmily Podhorné – j.podhorna@nadeje-byliny.eu.