Bylinky při potížích v dutině ústní (paradentóza, záněty dásní, kazy)

 

Grapefruit (Citrus paradisi)

 

Grapefruit není příliš oblíbené ovoce, je velký, špatně se loupe a vlastně je i dost málo chutný. Pro mnohé patří kvůli své hořkosti k méně oblíbeným zdrojům vitamínů. Taky má spoustu pecek. A právě tyto pecky skrývají poklad. Jejich účinky nejsou známy dlouho.

 

Grepové semínko je především významným zdrojem bioflavonoidů a dalších látek, jejichž společným působením je silný antivirový, antimikrobiální a protiplísňový účinek. Jedná se tedy o silné přírodní „antibiotikum“.

 

Extrakt působí až proti osmi stovkám kmenů bakterií a virů, proti stovce kmenů plísní a také proti jednobuněčným parazitům. Samotné bioflavanoidy navíc ulehčují trávení, čistí organismus a posilují imunitu, čímž napomáhají v prevenci proti nachlazení, infekcím a zápalům. Mají též antioxidační účinky spočívající v zachytávání volných kyslíkových radikálů. V malém semínku se tak koncentruje schopnost problém řešit (ničení bakterií, virů a plísní) a zároveň posilovat organismus a problémům předcházet.

 

Díky mnohostrannému účinku grepových kapek, můžeme říct, že je to především kandidát na čestné místo v lékárničce každé domácnosti. Ale nejen to, užívání grepových tinktur umí pomáhat v zdravotní prevenci a posilovat organismus pro boj s mnoha problémy.

 

Kdy můžeme grepové semínko užívat při akutních problémech a zevně?

Na zevní užití je vhodný olej z grepových semínek. Olejem potíráme postižená místa, můžeme ho použít i jako kloktadlo.

  • Velké výsledky jsme zaznamenali při řešení zánětů pochvy, poševních mykóz a parazitální onemocnění pochvy, u bércové vředu pomocí obkladů.
  • Potlačuje infekce dutin, nosohltanu, průdušek, uší, ale i močových cest.
  • Působí na záněty v ústní dutině – afty, záněty dásní, zubní kazy.
  • Potlačuje plísně a problémy vyskytující se na kůži, na nehtech i na sliznicích – opary, akné, ekzémy, kopřivky, mykózy, je vhodný u dermatiti, lupénce, pásovém oparu.
  • Je vhodný při problémech, bolestech a zánětech uší – aplikovat výtěrem vnitřku ucha a boltce.
  • Při problémech vlasů a pokožky ve vlasech i u lupů pomáhá oplach roztokem grepu.
  • Při velké trpělivosti pomůže i u likvidace bradavic. Je vhodný i při pocení nohou.

 

Jaké možnosti má grepové semínko při vnitřním užití?

Prostřednictvím účinných látek v jadérku grapefruitu nám příroda dává mocný prostředek, jak posílit imunitní systém. Extrakt z grapefruitových jadérek prokázal účinnost při laboratorních testech na 800 kmenech bakterií, 100 kmenech plísní a na velkém počtu druhů parazitů.

 

Můžeme též dosáhnout zlepšení u akutních i chronických zánětů a celkovým posílením imunitního systému těla.

K vnitřnímu užití jsou vhodné především tinktury, které se užívají nakapáním do tekutiny. Účinek je pomalejší a dlouhodobější.

  • Zlepšení při astmatu.
  • Je to vhodný prostředek při řešení alergií, zvláště potravinových.
  • Přispívá ke zklidnění žaludečních a střevních potíží – ať už jde o nadýmání nebo průjem či zácpu – působí i na záněty ve střevech, je vhodný při různých formách kolitidy nebo Crohnově nemoci.
  • Působí jako přírodní antibiotikum, takže pomáhá při všech případech akutních virových a bakteriálních infekcí.
  • Pomáhá i zdravému organizmu bojovat s běžnými nepřátelskými viry, bakteriemi, plísněmi a parazity, které na něj denně útočí, posiluje odolnost organismu.
  • Blahodárně působí při gynekologických problémech, zejména u zánětů a výtoků, které způsobuje Candida albicans.
  • Je jedním z prostředků, který likviduje Helicobacter pylori, který je častou příčinou různých žaludečních potíží, pálení žáhy, dvanácterníkových vředů či dyspepsie.

 

Olše lepkavá (Alnus glutinosa)

 

Olše lepkavá je středně velký strom s kuželovitou korunou. Olše je vlhkomilnou dřevinou a můžeme ji nalézt nejčastěji u potoků a řek.

 

Léčebným prostředkem je list, méně často kůra. Obojí sbíráme časně z jara, stejně jako poupata.

 

Olše je vhodná při průjmech a při nemocech z nachlazení jako kloktadlo. Čerstvými drcenými listy můžeme obkládat rozpraskané prsní bradavky kojících žen, případně zanícené plochy pokožky. Vhodné je použití olšové tinktury při zánětlivých stavech dásní.

 

Dub (Quercus Robur L.)

 

Je to známý statný strom s peřenolaločnatými listy a plody žaludy.

 

Odedávna byla z tohoto stromu využívána hlavně kůra, která má hlavně svíravé působení a zároveň účinky antibiotické.

 

Podává se hlavně v podobě odvaru při průjmech a zánětech v trávicím ústrojí i na bakteriální nákazy v oblasti močových cest a pohlavních orgánů.

 

Význačné a ojedinělé působení má hlavně v kombinaci s březovými jehnědami na zlepšení sexuální aktivity u mužů.

 

V případě alergických projevů může být použit jako drenážní prostředek hlavně tam, kde jde o posilu a regeneraci sliznic (paradentóza, ekzémy, kožní problémy).

 

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)

 

Penízovka sametonohá je malá houbička s třícentimetrovým kloboučkem, který je v mládí polokulový, později spíše plochý, žlutooranžový až medový, s pokožkou za vlhka hladkou a slizkou. Nejmladší plodničky mají pokožku hebce sametovou. Penízovka je dřevní houba, rostoucí jak na mrtvém dřevě rozmanitých listnatých stromů, tak na poraněných živých stromech.

 

Předmětem sběru a užívání je celá plodnice.

 

Prostředky z penízovky mají v dnešní době výjimečné postavení, regenerují sliznice a odplísňují. Kromě jednoznačného protinádorového působení, účinkují také antibakteriálně (jako antibiotikum), například proti bakteriím Escheria coli a plísním Candida albicans. Tato plíseň je obzvlášť nebezpečná, protože se spolupodílí na vzniku celé řady rakovinových onemocnění a její růst je podporován podáváním antibiotik a antikoncepce.

 

Borovice (Pinus sylvestris)

 

Vždy zelený, až 40 m vysoký, jehličnatý strom dožívající se věku až 350 let.

 

Sbírají se zejména pupeny a to v dubnu ještě před rozvinutím.

 

Působení borovice je protizánětlivé, usnadňuje odkašlávání, při zevním použití zvyšuje prokrvení pokožky. Vnitřně ji lze použít např. při bronchiálním astmatu na podporu odhleňování nebo při nachlazení či jiných chorobách dýchacích cest. Stopové prvky obsažené v borovici zlepšují kvalitu zubů. Zevně aplikovaná se osvědčila při revmatismu a různých kožních vyrážkách. Stimuluje revitalizaci kostní tkáně, kostí i chrupavek. Podporuje tvorbu kloubního mazu a udržování hladiny vápníku v krvi. Obsahuje velké množství minerálních lítek.

 

Lichořeřišnice (Tropaeolum majus)

 

Lichořeřišnice je dužnatá bylina, která se převážně v našich podmínkách používá pro svůj vzhled jako okrasná bylina.

 

Pro své antibiotické působení patří mezi nejlepší léčivé rostliny zvláště v dnešní době, kdy přibývá bakteriálních a virových onemocnění. Tinktura zhotovená z lichořeřišnice má silné antibiotické působení. Hubí bakterie salmonely, streptokoků, stafylokoků, proteus vulgaris a E-coli.

 

Je nenahraditelná při léčbě zánětů v urogenitálním traktu, zvláště u žen, užívá se při pálení při močení, zánětech ledvin, bílém výtoku a dalších ženských problémech. Účinná je i při infekcích dýchacích orgánů, bronchitidě apod.

 

Také ve vlasové kosmetice je žádaným prostředkem proti vypadávání vlasů. Přispívá k jejich zkvalitnění i zlepšení stavu pokožky ve vlasech. Je vhodná u problémů s lupy, ekzémy a i u lupenky.