Bylinky a dýchací ústrojí

Dýchání je nejdůležitější potřebou člověka, je důležité pro odolnost buněk, pro správnou činnost nervového ústrojí, které lze obtížně jiným způsobem regenerovat.

 

Dobrý přísun kyslíku dýchacímu ústrojí přispívá ke zpomalení stárnutí, očistě těla od škodlivin, taktéž přispívá k dobré duševní i psychické pohodě, kdy organismus lépe čelí stresům a depresím.

 

Dýcháním dodáváme tělu kyslík, bez kterého organismus umírá.

 

Dýchání zajišťuje dýchací soustava, jejíž nejdůležitější a nejvíc namáhanou součástí jsou průdušky a plíce. Pokud je organismus zdravý a sliznice neporušené, můžeme se nemocem dýchací soustavy ubránit. Lehké virové a bakteriální ataky nemusíme ani zaznamenat, protože si s nimi organismus poradí sám.

 

Je tedy třeba se starat o udržení imunity, dobrý stav sliznic a také potlačovat napadení organismu bakteriemi a viry.

 

Z bylinných prostředků můžeme k udržení imunity využít některé adaptogeny, jako je echinacea, rakytník, gemmoterapeutikum z černého rybízu či ořešáku.

Sliznice podpoříme pýrem, tinkturou z penízovky a dubem.

 

Důležitá je ochrana organismu před viry a bakteriemi. I zde jsou vynikající bylinky, jako je lichořeřišnice, česnek, zpracované semeno grepu a gemmoterapeutikum z vrby.

 

Také u zánětu průdušek jsou vhodné bylinky v různé podobě, ať již čajů nebo tinktur. Takovým často využívaným regeneračním prostředkem jak u horních cest dýchacích nebo průdušek jsou divizna, gemmoterapeutikum z habru a modřínu a tinktura z žampionu, který patří mezi přírodní antibiotika dýchacího ústrojí.

 

Pokud je postižena dolní část dýchacího ústrojí, plíce i tam můžeme pomáhat zlepšit stav protizánětlivými prostředky jako je olše, vinná réva, ale hlavním prostředkem na zlepšení zdravotního stavu je gemmoterapeutikum z černého rybízu a lísky.

 

Častou nemocí dýchacího ústrojí je astma, které se stále častěji vyskytuje u dětí. Právě u nich bylinné prostředky nejvíce zabírají a prevence bylinami by měla být prostředkem, který by snížil množství výskytu těchto onemocnění.

 

Dále musíme přihlédnout ke stavu dalších orgánů a ústrojí, ať už cév a srdce nebo močového ústrojí a řešit daný problém komplexně.