Chřipky a nachlazení

 

Nastupující podzimní období signalizuje možnost prvního nachlazení a z toho plynoucí rok co rok se opakující potíže. Onemocnění z nachlazení, rýma a další nekomplikované katary (záněty) patří k nejčastějším infekčním chorobám horních cest dýchacích. Jde o onemocnění, které se projeví, jako většina virových chorob, při oslabení imunity. Čím více lidí nemoci z nachlazení a chřipku má, tím roste počet přenašečů virů, a tudíž je i více nakažených. Prvotní příčinou těchto nemocí je oslabená imunita. Vznik akutní respirační choroby usnadní, pokud je tělo vystaveno prudkým a nenadálým teplotním změnám, prochladne-li, popřípadě má-li člověk ve svém životě příliš mnoho nedořešených záležitostí, které se kupí a nedaří se mu je řešit tak rychle, jak by potřeboval. Následný stres vyvolává oslabení imunitních reakcí.

 

Na vzniku těchto onemocnění má podíl jednak zmíněná imunita, obranyschopnost organismu, dále přítomnost osoby, která viry a bakterie chřipkového onemocnění vlastní. Jestliže se chceme vyhnout vzniku těchto onemocnění, je nutno podpořit imunitu organismu některou z bylin například v podobě tinktur.

 

Na udržení dobrého stavu organismu a posílení imunitního systému můžeme využít hned několik bylin či gemmoterapeutik. Na prvním místě je eleuterokok, dále maralí kořen, echinacea, schizandra či rakytník. Z gemmoterapeutik černý rybíz, lesní bez hroznatý, ořešák královský, kozinec, bazalka posvátná a další. Proti virovým zátěžím je dobré využít též tinkturu ze semen grepu, tinkturu z vrby či eleuterokok. Také je třeba do těla dodat protizánětlivé prostředky jako jsou olše, třezalka či habr.

 

Špičkou na různé choroboplodné bakterie je obyčejná bylina – lichořeřišnice. Pro své antibiotické působení patří mezi nejlepší léčivé rostliny zvláště v dnešní době, kdy přibývá bakteriálních a virových onemocnění. Tinktura zhotovená z lichořeřišnice má silné antibiotické působení. Hubí bakterie salmonely, streptokoků, stafylokoků, proteus vulgaris a E-coli.

 

Nejlépe je využít komplexní kúru sestavenou přímo na tělo, která je jak antibakteriální, tak zaměřená na imunitu a protizánětlivá.

 

Užíváním kúry spolu s dalšími opatřeními, úpravou stravy, dodáním vhodných tekutin do těla, přiměřeným pohybem, můžeme předejít obávaným infekčním onemocněním, ať už u dětí nebo dospělých.