Jak zabezpečit v podzimním období správnou činnost močových cest

 

Co nás trápí.

 

Nachlazení a onemocnění močových cest mohou být vyvolána např. proběhlými virózami, chřipkou nebo také jen nachlazením. U veškerých problému močového ústrojí  se musíme zaměřit na jednotlivé složky problému: očistu od bakterií a virů, protizánětlivě působit a očistit od usazenin a solí, které zde mohou vytvářet močový písek a kaménky. K prevenci také patří tepelné zabezpečení pánevní oblasti oděvem, proplachování pitím hojného množství tekutin, nejlépe čajů z bylin. Musíme si také uvědomit skutečnost, že dolní část močových cest mají vztah k pohlavním orgánům, čili musíme se zaměřit na řešení obojích problémů komplexně. Je potěšitelné, že nám příroda v podobě bylin nabízí prostředky na úpravu činnosti, očistu a správnou funkci orgánů v podobě bylinných prostředků.

 

Recepty:

 

Preventivní ledvinová čajová směs

Pro posílení ledvin a celkově močového ústrojí je vhodné preventivně popíjet ledvinovou čajovou směs. Čaj si připravíme z 2 dílů natě celíku a k němu přidáme po jednom dílu natě přesličky a jednom dílu natě truskavce. Pijeme jednou za čas několik dní 0,75 – 1 litr.

 

Tykvový sirup

Menší tykev omyjeme a podélně rozřízneme. Vydlabeme dužinu se semínky a vnitřek bohatě posypeme přírodním cukrem. Tykev necháme stát 24 hodin. Sirup, který se v tykvi vytvoří, slijeme a užíváme po lžičce 3 – 5 krát denně půl hodiny před jídlem. Tykev čistí moč od bílkovin a pomáhá při bolestech, které jsou způsobeny kameny.

 

Odvar z vřesu

Vřes lze využít jako protizánětlivý prostředek v trávicím ústrojí, močových cestách a především v gynekologii. Pro dobrý odvodňovací efekt jej lze použít i při otocích. Čaj si připravíme z jedné polévkové lžíce zalité 0,5 l vody. Popíjíme během dne.

 

Březová koupel

Za pomoci březových koupelí můžeme velmi mírně a nenásilně, bez vedlejších účinků, posílit močový systém. Zároveň tato koupel působí jako redukční dieta. Z množství asi 2 až 3 hrstí čerstvých či sušených listů na jeden litr připravíme 5 až 10 litrů odvaru, který zředíme ve vaně na 60 až 100 litrů. Celková koupel by neměla trvat déle než 15 minut, při mírné tělní teplotě vody. Po lázni se neutíráme a pohybujeme se asi 10 minut po místnosti. Koupel provádíme 2x týdně.

 

Brusinkový čaj

Nejlepším postupem při úpravě brusinky je takový, který vylučuje jakoukoli tepelnou úpravu, protože tím se udržují třísloviny na nejmenší možné úrovni. 15 g nadrobno nakrájených podrcených listů zalijeme 0,5 litru studené vody, do které přidáme asi 15 ml vinného octa a necháme vyluhovat 10 hodin při pokojové teplotě. Celou dávku pijeme na 4krát po 125 ml, vždy po jídle. Tento macerát působí především na nemoci močového měchýře a močových cest, ale také obecně dezinfekčně a protizánětlivě.