Jak na podzimní stresy a deprese

 

V posledních letech přibývá čím díl tím více lidí trpících depresí. Je to vůbec deprese? Udává se, že je to duševní stav charakterizovaný nadměrným smutkem. Vyznačuje se smutnou náladou, ztrátou zájmů, poruchami spánku, poklesem energie, sníženou sebedůvěrou, poruchami chuti k jídlu. Deprese se mohou vyskytovat samostatně, nebo se mohou opakovat. Dle specialistů pro mentální zdraví WHO by se deprese mohla stát nejrozšířenější nemocí na světě. Sociální konkurence, egoismus, nedostatek cítění, chybějící solidarita, strach ze samoty, tlačí jedince do vlastního nitra. Přidává se k tomu psychologická nezralost, která narušuje neurokomunikaci a brání produkci substancí podněcujících radost a dobrý mozkový stav, což jsou serotonin, noradrenalin a dopamin, endorfiny. Statistiky říkají, že příznaky deprese se nejlépe a nejrazantněji rozvíjejí v listopadu i prosinci. Příčinou je souběh více faktorů, hlavní jsou přírodní, dané sezónou (rapidní úbytek denního světla a venkovní teploty) a sociální (nával sociálních a společenských úkolů souvisejících s koncem roku). Můžeme se bránit různými prostředky, úpravou stravy, zvýšením pohybu na čerstvém vzduchu, zlepšeným pitným režimem, zvýšeným příjmem ovoce a zeleniny. Pomoci nám mohou bylinky, ať už v prevenci, nebo k řešení depresí.

 

Které jsou nejvýznačnější bylinky, které nám mohou pomoci? Třezalka, kozlík, vrbka, eleuterokok, lípa, bakopa, olše.

 

Recepty:

 

Posilující čaj z dobromysli

Jednu lžíci sušené natě dobromysli přelijeme ½ l vařící vody a přikryté necháme 10 minut luhovat. Scedíme a pijeme 1 šálek čaje vždy po jídle.

 

Čaj proti stresu

Připravíme si 5 lístků šalvěje, 5 květů slézu, 10 lístků máty peprné a kousek kořene kopřivy. Z uvedených surovin připravíme čaj, který doporučoval již slavný Paracelsus na stavy, které se dnes nazývají stres. Pijeme 2x denně, po 3 měsících se člověk bude cítit velmi dobře.

 

Třezalkový med

Namočíme 10 g sušené třezalky tečkované do vody a necháme do druhého dne odležet. Druhý den přidáme šťávu ze dvou pomerančů, jednoho citrónu a svaříme s 1 kg cukru. Po 10 minutách odstavíme a necháme vychladnout. Postup opakujeme několikrát za sebou, dokud med nezhoustne. Ještě horký med nalijeme do malých skleniček, po zavíčkování obrátíme dnem vzhůru, a tak dojde k přirozené konzervaci. Užíváme 1 – 2 lžičky denně.

 

Uklidňující kapky

Připravíme si 8 g kořene anděliky, 1g kořene kozlíku a 30 g lihu. Promícháme a necháme stát 36 hodin. Potom výtažek přecedíme a užíváme 10 kapek 2x denně, nejlépe nakapat na kostku cukru.

 

Koupel z ovsa

1 kg řezané slámy nebo ovsa (nebo 500 g ovsa a 500 g slámy). Slámu nebo oves vaříme 30 minut v hrnci vody. Přecedíme a přecezený odvar přidáme do lázně, v níž zůstaneme obvykle 15 minut. Neutíráme se a zabalíme se do prostěradla a zůstaneme ležet 30 minut pod pokrývkou. Teplota lázně by měla být asi 37 °C. Denní koupel z ovsa má dobré výsledky při podpoře špatného krevního oběhu, kloubového revmatismu, ledvinového písku, nervové vyčerpanosti a ekzémů nervového původu.