Jak na zlepšení trávení během Vánoc

 

 Vánoční období je vždy ve znamení blahobytu a někdy i přejídání. Jak pomoci organismu zvládnout nápor na trávicí ústrojí a zlepšit jeho činnost? Při problémech s trávením se musíme vždy zaměřit na podporu činnosti jater, žlučníku a slinivky. Je velké množství bylin, které nám v tom mohou pomoci, ať již očistou nebo regenerací orgánů. Na játra a žlučník je známý svým působením a hojně používaný ostropestřec, rozmarýn, měsíček, schizandra či jalovec. Slinivku nám podpoří houby, zvláště penízovka a také všem známá borůvka. Pokud trvá zátěž na trávicí ústrojí delší dobu, je třeba podpořit lymfatický systém, abychom lymfu očistili od cizích látek a toxinů a tak ulevili a odlehčili organismu.

 

Recepty:

 

Očistná jaterní kúra

K očistě jater užíváme asi půl roku každé ráno nalačno 1 ½ lžíce kvalitního olivového oleje, 1 lžíci medu a 1 lžíci citronové šťávy.

 

Kapky na dobré zažívání

Na přípravu těchto kapek budeme potřebovat ½ l čistého lihu, 1 lžičku sušeného nebo drceného koriandru, 1 lžičku anýzu, 1 lžičku kořene omanu, 1 lžičku lékořice a 100 g rozinek. Vše promícháme ve sklenici a nejméně 1 týden necháme louhovat. Vzniklý roztok přefiltrujeme přes plátýnko a používáme denně 10 kapek na kostce cukru.

 

Likér proti překyselení žaludku

Smícháme 15 dílů přírodního červeného vína, 2 díly jemně sekané pomerančové kůry, 2 díly sušených květů heřmánku, 1 díl hořkého sušeného jetele (vachty), 1 díl sušeného pelyňku a 1 díl sušené natě zeměžluče. Necháme vylouhovat týden a pak přefiltrujeme. Užíváme střídmě.

 

Karmelitské kapky

Na Karmelitské kapky si připravíme 500 g řezané sušené meduňkové natě, 20 g citronové kůry, 10 g mleté skořice, 10 g strouhaného muškátového oříšku a 1 l koňaku. Všechny ingredience smícháme a necháme 10 dní stát. Potom přecedíme, slijeme do lahví a dobře uzavřeme. Užíváme 3 lžičky denně při žaludeční a střevní kolice, bolestech hlavy a nervové slabosti.

 

Žaludeční elixír

Na macerát potřebujeme 1,6 g sušené pomerančové kůry, 1,6 g citronové kůry, 1,6 g sušeného puškvorce, 1 g muškátového oříšku, 1 g majoránky, 1 g skořice, 1 g sušeného pelyňku, 0,65 g hřebíčku, 0,65 g kardamomu, 0,65 g sušeného rozmarýnu, 0,3 g sušené zeměžluče a 650 ml vody. Jemně nařezané nebo podrcené ingredience macerujeme 10 dní a poté scedíme. Macerát smícháme se sirupem, který si připravíme z 160 ml vody a 320 g cukru. V případě potíží užijeme elixíru na čajovou lžičku.