Virózy

Podzimní roční období je většinou ve znamení viróz, chřipek ať už u dětí nebo dospělých. Prvotní příčinou akutních onemocnění dýchacího ústrojí jsou viry a bakterie, které se do lidského organismu dostávají ústy nebo nosem. Šíří se kapénkami i tělesným kontaktem. Také jednou z příčin je snižování vlhkosti vzduchu topením, a tím i vysušování nosní sliznice.  Typickými příznaky nemoci z nachlazení jsou kašel, rýma, ztížené dýchání nosem, bolesti v krku, zvýšená teplota a pocit únavy.

 

Rýma je nejčastějším projevem nachlazení – je to zánět nosní sliznice, kdy dochází ke snížení nosní průchodnosti. Často se také bakteriální zánět spojuje se zánětem vedlejších dutin, které často doprovází bolesti hlavy.

 

Na vzniku těchto onemocnění má podíl jednak imunita, obranyschopnost organismu, dále přítomnost osoby, která viry a bakterie chřipkového onemocnění vlastní. Jestliže se chceme vyhnout vzniku těchto onemocnění, je nutno podpořit imunitu organismu některou z bylin například v podobě tinktur či čajových směsí.

 

Je potěšitelné, že nám při těchto problémech mohou pomoci bylinky jako česnek, lichořeřišnice, vrba, grapefruit, žampion, černý rybíz či divizna.

 

Recepty

 

  1. 1.      Tibetský česnekový recept

Česnek je odedávna uznávaný prostředek antibakteriální a protivirový. Zároveň očisťuje cévy a žlučník. V Tibetu byl objeven předpis, který si každý může zhotovit a povzbudit imunitu. Zhotovení: 300 g oloupaného a rozmačkaného česneku a 300 g 90 % lihu se 10 dní luhuje v temnu a chladnu. Obsah se potom přecedí přes plátno a užívá tak, že se 5 dní bere po kapkách postupně od 1 do 15 kapek, potom dalších 5 dní postupně od 15 do 1 nazpět. Po této době se každý den 3x denně užívá 25 kapek do vybrání. Je to prostředek nejen na zvýšení imunity, ale též na zlepšení cévního systému a dokonce i omlazení.

 

  1. 2.      Zázvorový čaj

Výborným prostředkem na posílení imunity je popíjení zázvorového čaje. Oloupeme část čerstvého zázvoru (cca 2 cm) a nastrouháme do čajové konvičky. Zalijeme asi 1 litrem vroucí vody. Necháme vyluhovat 10 minut, můžeme přidat také celou skořici či hřebíček a přecedíme. Do vlažného čaje přidáme citrón a med podle chuti.

 

  1. 3.      Měsíčkový olej

Květ měsíčku můžeme použít jako zdroj na výrobu měsíčkového oleje, který je vhodný na ekzémy, popáleniny či lupénku. Svaříme 250 ml olivového nebo slunečnicového oleje a vysypeme do něho 5 lžic sušeného květu měsíčku lékařského (20 květů) a necháme přejít varem a odstavíme. Druhý den pak přecedíme přes plátýnko a skladuje v tmavé uzavřené nádobě.

 

  1. 4.      Bezinková limonáda

Květ černého bezu je vynikající potopudnou a močopudnou drogou. Je vhodný při nachlazení, protože podporuje vykašlávání. Dobrý recept je na limonádu z černého bezu. 4 litry převařené vody nalijeme do 5 litrové sklenice a v horké vodě rozmícháme 400 g krystalového cukru. Vymačkáme do vody celý citrón. Až voda zchladne a je mírně teplá, přidáme ½ lžičky sušených kvasnic a neopláchnuté květy bezu asi 4 trsy. Dobře vše promícháme a necháme v pokojové teplotě zrát. Po 24 hodinách limonádu slijeme přes trychtýř se sítkem rovnou do lahví s uzávěrem. Takto připravenou limonádu skladujeme v lednici.

 

  1. 5.      Salát z léčivé lichořeřišnice

Lichořeřišnice větší je léčivá rostlina se širokým záběrem na bakterie (streptokoky, salmonely) a další druhy bakterií, které vyvolávají různé zánětlivé problémy na dýchacích a močových cestách. Léčivé látky jsou v celé rostlině. Můžeme si z ní zhotovit různé druhy salátů nebo použít jako přídavek do salátů. Či pomazánek nebo si ji můžeme dát rovnou na chléb s máslem. Nezralá semena lze naložit do octa jako kapari.