Žlázy s vnitřní sekrecí
 

Všechny funkce organismu jsou šířeny a kontrolovány třemi velkými systémy:

1)      nervovým,

2)      hormonálním,

3)      imunitním.
 

Z tohoto rozdělení vidíme význam správné hormonální činnosti pro chod organismu.

Hormony jsou vylučovány žlázami s vnitřní sekrecí, které řídí hypotalamus, čili část mozku pod třetí mozkovou komorou, a to prostřednictvím hypofýzy. Zdá se, že podstatně větší funkci než se myslelo, vykonává brzlík, který má značný význam při zajišťování tělesné imunity. Při regeneraci a léčbě je základní předpoklad pro správnou funkci hormonálního systému správná funkce jater. Proto je pro organismus důležitý dostatek hořčin, zinku, vitamínu A a stav jódu.

Žlázy s vnitřní sekrecí vylučují hormony, které zabezpečují řízení činnosti organismu.
 

Jaké je celkové řízení organismu podle nadřazenosti:
 

1)      Celkové řízení zabezpečuje centrální nervová soustava.

2)      Sběrné centrum informací je hypotalamus, který nejen soustřeďuje informace ze systému nerového, hormonálního a imunitního a zároveň tyto informace přebírají různé části hypotalamu, a tím ovlivňují hormony a též sekreci podvěsku mozkového (hypofýzy). Je uložen na spodině mezimozku a spojen stopkou s hypotalamem. Skládá se ze dvou částí: adenohypofýzy a neurohypofýzy. Adenohypofýza zajišťuje růst organismu, stimuluje růst mléčné žlázy a po porodu zahajuje a usnadňuje tvorbu mléka – laktaci. Dále stimuluje činnost nadledvinek, produkci hormonů štítné žlázy a ovlivňuje u žen produkci estrogenů, u mužů hormon testosteron. Neurohypofýza zajišťuje činnost ledvin a na konci těhotenství řídí činnost hladkého svalstva při porodu.

3)      Štítná žláza je tvořena dvěma laloky po stranách štítné chrupavky hrtanu. Její hormony ovlivňují metabolismus a zvyšují účinnost jiných hormonů. Rozšířené jsou poruchy jednak snížené činnosti štítné žlázy – hypotyreóza, projevující se sníženou látkovou přeměnou, dále hyperfunkce, při které je zvýšená látková přeměna a dále uzlíky na štítné žláze. Pro tvorbu hormonů a správnou činnost je důležitý jód.

4)      Příštítná tělíska udržují normální hladinu vápníku v krvi.

5)      Slinivka břišní (pankreas) má dvojí činnost. Jednak jako exogenní žláza a její část Langerhansovy ostrůvky vytváří inzulín regulující hladinu glukózy v krvi. Při hypofunkci vzniká cukrovka, hyperfunkce vede k mdlobám.

6)      Nadledvinky jsou endokrinní žlázy uložené při horním pólu ledvin. Jsou rozlišeny na kůru a dřeň. V kůře se syntetizují a vylučují steroidní hormony glukokortikoidy a mineralokortikoidy. Mají vliv na imunitu organismu a udržení hladiny glukózy v krvi. Ve dřeni se vytvářejí dva hormony – adrenalin a noradrenalin, kdy adrenalin se podílí na aktivaci nervového systému sympatiku se zvýšením tepové frekvence, krevního tlaku a krevního průtoku svaly. Noradrenalin umožňuje krátkodobě organismu zvýšit aktivitu organismu.

7)      Vaječníky jsou ženské pohlavní žlázy, ve kterých se tvoří vajíčka a ženské hormony. Estrogeny ovlivňují vývoj sekundárních pohlavních znaků a řídí menstruační cyklus. Progesteron brání dozrávání dalších Graafových folikulů, pokud došlo k oplození vajíčka, působí též na děložní sliznici a buňky mléčných žláz.

8)      Varlata jsou mužské pohlavní žlázy, které vytvářejí spermie a hormony. Hormon testosteron ovlivňuje vývoj mužských sekundárních znaků, podporuje růst svalové hmoty a urychluje růst chrupavek.

9)      Méně významné jsou další žlázy – šišinka hraje důležitou roli ve spánkovém cyklu. Brzlík produkuje látky působící na vývoj lymfocytů.

Také bylinné prostředky nám mohou pomoci při regeneraci těchto orgánů a jejich zlepšení činnosti.

Divizna nám může pomoci zlepšit stav brzlíku a sleziny.

Fíkovník je nadějným prostředkem, který příznivě působí na hypotalamus, povzbuzuje člověka při existenčních depresích, má vliv na psychosomatické poruchy a celkový stav organismu.

Štítná žláza může být podpořena bylinami, při snížené činnosti gemmoterapeutikum z černého jeřábu aronie, rozchodnicí a dále jmelím či ženšenem. Při zvýšené činnosti řeší tento stav svída krvavá. Pokud se vytvářejí na štítné žláze uzlíky, je třeba přidat proticystický prostředek, např. tinkturu z eleuterokoku, gemmoterapeutikum z ořešáku amerického či vřesu.

Také na nadledvinky je regenerující celá řada přírodních prostředků. Můžeme využít tinkturu z jeřábu ptačího, kaštanu, lékořice lysé, eleuterokoku, gemmoterapeutikum z černého rybízu, lesního bezu hroznatého, ořešáku královského či kozince.

K regeneraci slinivky břišní jsou účinné tinktury z penízovky, jmelí, gemmoterapeutikum z borůvky, ořešáku královského a jalovce.

Vzhledem ke zvýšeným problémům se sterilitou, gynekologickými problémy, je potěšitelné, že příroda zde nabízí pomoc v podobě bylinných prostředků. Ženám mohou pomoci při zlepšení funkce gynekologických žláz, při vzniku různých cyst, myomů, při problémech v klimakteriu bylinné tinktury – jeřáb ptačí, lékořice, andělika čínská, gemmoterapeutikum z maliníku a měsíčku. Při vznikajících cystách přidáme byliny proticystické – eleuterokok, ořešák americký a vřes.

Mužské pohlavní žlázy – varlata podpoříme tinkturou z maralího kořene, kotvičníku, gemmoterapeutikem z dubu a březových jehněd.

Každá zpětná odezva o pomoci těchto bylinných prostředků je potěšující tím, že byliny nemají vedlejší účinky a nezanechávají v těle odpad.