Nádorová onemocnění
 

V dnešní době počet nádorových onemocnění neustále roste, přestože jsme svědky zpráv z tisku či televize, že jsou vědci této nemoci již na stopě. Nemoc nepřichází náhle, ale vzniká dlouhou dobu a trvá i několik let, než se projeví. Na jeho počátku je zanesení, znečištění tkáně a orgánů. V této době je rodící se nádor zranitelný a jeho vývoj můžeme zpomalit, oddálit a dokonce i zastavit. Vše záleží na konkrétním organismu a jeho stavu. Navíc to vlastně ani není nemoc, ale selhání organismu a vybočení ze správné cesty.

Víme, že existují prostředky k obraně organismu. Jen je potřeba je znát, umět a chtít je využít. Když si člověk tuto skutečnost uvědomí, najednou ztratí pocit bezmocnosti a dojde k přesvědčení, že může vzít osud do svých rukou. Prevence je však klíčová. Upravit životosprávu, změnit životní hodnoty, relaxovat, sportovat či dodat tělu, co postrádá (vitamíny, stopové prvky, hormony). Změnit zažité zvyklosti je mnohdy velice těžké. Člověk je k tomu mnohdy donucen až zásahem do jeho života, vlastní nemocí nebo nemocí blízkého.

Nežijeme v souladu s přírodou a platíme za své chyby. Při vztahu k této nemoci bychom se měli řídit heslem: „Zastavte zlo, dokud neexistuje, zadržte poruchu, pokud se neprojeví.“ A vzít v úvahu zásadu: „Vnitřní rovnováha je tím kořenem, ze kterého vyrůstají všechny lidské vlastnosti.“

Velmi důležitá je tedy prevence. Každý, kdo se chce vydat touto cestou, by měl volit způsoby a metody, které vedou k prevenci civilizačních onemocnění a k dobrému zdraví. Zde řadíme: změnu postojů k životu, změna stravování, občasné půsty a očisty organismu, pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu, úprava režimu dne a zařazení bylinných doplňků.

Bylinkou první volby je eleuterokok neboli čertův kořen. Tato pozoruhodná bylinka brzdí rozvoj metastáz, zmírňuje vnější projevy následků ozařování a celkově zlepšuje stav pacientů s onkologickými onemocněními. Snižuje toxicitu léků a zvyšuje odolnost organismu při protirakovinných léčebných postupech. Z dalších bylinek s protinádorovým působením můžeme jmenovat štětku, která v naší oblasti hojně roste, dále adaptogeny ženšen, echinaceu, penízovku, jmelí, maralí kořena a dangšen.

Při pomoci pupenovými výtažky – gemmoterapeutiky podle napadeného orgánu střídáme a zařazujeme tyto extrakty. Vřes – brzdí rozvoj nádorů a metastáz a čistí tělo. Ořešák americký – vykazuje z gemmoterapeutik nejsilnější protinádorové účinky. Bez černý – užívá se tam, kde může pomáhat vnitřně i zevními obklady. Měsíček lékařský – působí protinádorově na gynekologické ústrojí, trávicí ústrojí a varlata.

Jako doplněk léčby po chemoterapii je vynikající tamaryšek, který pomáhá udržet normální krevní obraz, ohrožený tímto léčebným postupem. Pokud chceme podpořit imunitu při onkologické léčbě, zde jsou vhodné imunostimulátory jako černý rybíz a lesní bez hroznatý. Kombinace těchto tinktur je vhodná jako prevence, doplněk léčby a také na udržení vyléčeného stavu.