Podpora vitality mužů

 

Lékaři označují erektilní dysfunkci za stav, kdy mají muži problém dosáhnout erekce na dostatečně dlouhou dobu. Se selháním erekce se během svého života setká, ať už z jakýchkoli důvodů, téměř každý muž. K dosažení erekce je důležitá souhra různých tělesných pochodů, psychickou stránku nevyjímaje. Pokud však tento nepříznivý stav přetrvává déle než 6 měsíců, měl by muž vyhledat lékaře, a o problémech se poradit. V tomto článku se zaměříme na příčiny poruch erekce a na její bylinnou podporu.

 

Erektilní dysfunkce neboli porucha erekce má ve velkém množství případů původ v různých onemocněních. Často se jedná o problémy s cévami, nervy, vysokým krevním tlakem, srdečním onemocněním nebo vysokou hladinou cholesterolu. Poruchy erekce lékaři také diagnostikují v případech vysoké či naopak nízké hladiny některých hormonů. V nejhorších případech se bohužel může jednat i o projev nádoru prostaty. I přes nepříjemnosti, které porucha erekce mužům způsobuje, značí obraz celkového zdraví. Pokud tyto signály muži nepodcení, mohou se vyhnout případným skrytým onemocněním.

 

Mozek při dostatečné stimulaci nervových center, vydává přes míchu a nervy signály, které vedou až do penisu. Rozšíří se tepny, zvýší se přítok krve do topořivých těles penisu a ty se naplní. Kvůli omezení žilního odtoku krev v topořivých tělesech zůstává a dochází k erekci. Tento složitý proces může být v jakékoliv jeho fázi narušen a dochází k poruše erekce. Dostavují se tak problémy se schopností dosáhnout erekce, s dostatečným ztopořením penisu nebo i schopnost udržet erekci.

 

Erektilní dysfunkci zhoršuje i mnoho dalších faktorů, za které si můžeme sami. Tyto faktory vychází z životosprávy a celkově z životního režimu. Na prvním místě stojí alkohol, kvůli kterému odumírají pohlavní buňky, snižuje se životaschopnost spermií a narušují se vazby mozku s pohlavními orgány. Pro kuřáky je nejhorším nepřítelem nikotin, který zabraňuje penisu dostatečně se prokrvit a erekce se nedostaví. Také drogy ovlivňují kvalitu pohlavního života. Například marihuana snižuje hladinu mužských pohlavních hormonů. Kromě těchto zlozvyků se však vyskytuje i množství problémů při nezdravé životosprávě. Zvýšená hladina cholesterolu ucpává cévy, které vedou do penisu, a obezita zase celkově narušuje hormonální rovnováhu.

 

Vzhledem k tomu, že porucha erekce v mnoha případech signalizuje mnohem závažnější onemocnění, neměli by muži s návštěvou lékaře otálet. Odborníci pomocí komplexního vyšetření posoudí příčiny dysfunkce a zhodnotí nejúčinnější metody v každém konkrétním případě.

 

Pomocnou ruku v prevenci i při problémech nabízí příroda ve formě bylinných tinktur. Tinktura z maralího kořene posiluje tělní funkce a má příznivý vliv na kardiovaskulární systém. Tato tinktura je vhodná také pro stimulaci duševních schopností a posílení adaptačních schopností při stresu. Sekvoj je považován za lék proti stárnutí pro muže, protože udržuje mladost organismu a přispívá k pocitu pohody. Tinktura ze sekvoje obnovuje rovnováhu spermatogeneze, stimuluje imunitu a zpomaluje stárnutí celkově i po sexuální stránce.  Mezi jeden z nejefektivnějších prostředků zlepšující potenci a libido patří tinktura z kotvičníku pozemního, který zvyšuje hladinu testosteronu až o 30 %. Využijí ho muži při léčbě mužské neplodnosti a stařecké hyperplasii prostaty a je i dokázáno, že podobně pomáhá v případě povzbuzení gynekologických orgánů. Také gemmoterapeutikum z březových jehně a dubu pomáhá udržovat hormonální rovnováhu a potenci. Méně známý je čínský dangšen, který posiluje sexuální aktivitu obou pohlaví.

 

Mezi cizokrajné rostliny s velkou účinností patří Yohymbé (Bujarník johimbe), Macca a Škornice šípovitá. Rostlinu Yohimbé využívali již původní obyvatelé Afriky a byla nedílnou součástí jejich života. Je využívaná při impotenci neurastenického původu a také příznivě ovlivňuje prožitek pohlavního aktu u mužů i žen. Je důležité ovšem vědět, že je nutné používat určitou dávku, která pomůže a zároveň neublíží.

 

Macca (Řeřicha peruánská) je rostlina, kterou používalo obyvatelstvo říše Inků již před 2 000 lety. V tradiční peruánské medicíně se macca využívala při léčbě neplodnosti, při řešení některých reprodukčních a sexuálních poruch jako neplodnost, impotence, snížení libida. Je to také prostředek využívaný k řešení duševních poruch.

 

Škornice šípovitá (Epimedium) je rostlina vyskytující se v Japonsku a Číně. Patří mezi afrodisiaka, ale také je to tonikum posilující nervy. Užívá se při léčbě impotence, mužské i ženské neplodnosti. Vědecké výzkumy potvrzují, že rostlina mimo jiné stimuluje tvorbu spermií a zvyšuje sexuální aktivitu mužů.