Počet alergiků se za posledních 20 let více než zdvojnásobil. Podle vědců bude brzy na něco alergická až polovina Evropanů. Co je příčinou této epidemie a lze proti ní něco dělat?

Podle Světové zdravotnické organizace jsou alergická onemocnění problémem zejména v nejrozvinutějších společnostech. Co to znamená? Nezdravý životní styl, prostředí plné toxinů, ale také snaha o dokonalou čistotu - to vše je zdrojem alergií. Přestože medicína léky na alergie zná, spousta z nich má spoustu nežádoucích vedlejších účinků. Jak z této šlamastyky ven?

AlergieCo přesně je vlastně alergie?

Jedná se o nadměrnou a nepřiměřenou reakci imunitního systému na látky, které jsou v našem životním prostředí nezvyklé i běžné. Spektrum alergických reakcí je velmi široké - od banální rýmy přes alergické kožní reakce, ekzémy až po anafylaktický šok, který může být dokonce smrtelný.

Za stále vyšším výskytem alergických onemocnění v současné době můžeme hledat nárůst množství cizorodých a nepřirozených prvků v našem prostředí. Životní prostředí je stále více znečištěné a náš organismus se musí vypořádat s rostoucím přívalem škodlivin. Alergeny přijímáme i v naší stravě - velké množství konzervovaných a uměle připravených potravin, které obsahují chemické látky, patřící mezi spouštěče alergií. To vše zákonitě vede k oslabení imunitního systému, který poté začne neopodstatněně reagovat na podněty, na které by reagovat neměl – vzniká alergie.

Co způsobuje alergii?

Nedávné studie naznačují, že nárůst alergií může být způsoben i životem v uzavřených prostorách. Prostředí v nich je často toxičtější než vzduch na ulici nebo v přírodě. Jelikož se většina škodlivin do těla dostává dýcháním, nebezpečí hrozí od chemických výparů z plastů a nábytku, dezinfekcí, bakterií, virů, spor plísní a roztočů.

Jednou z příčin alergií jsou také dědičné predispozice, které se  však mohou a nemusí projevit, záleží na dalších okolnostech a rizikových faktorech, mezi které patří životní styl, například nedostatek pohybu a obezita, které mohou riziko vzniku alergie klidně i zdvojnásobit.

Ani nadměrná hygiena tělu neprospívá, existují totiž teorie, podle kterých může vést ke zvýšení výskytu alergií i nadměrná čistota.

Alergie, pyl, dýchací cestyJak poznáte že máte alergii a co proti ní můžete udělat?

Mezi nejčastější příznaky alergií patří zejména problémy s dýcháním, ucpání nosu, kýchání, otoky a svědění očí. Může se projevit také vyrážkou, bolestmi břicha, hlavy, horečkami, průjmem, zvracením nebo únavou. Projevy závisí také na látce, která alergickou reakci způsobuje. Abyste se zbavili alergií, je důležité odstranit ze svého života kontakt s alergenem. Pomoci vám mohou také přírodní prostředky, zejména bylinky. Kterým z nich byste měli věnovat pozornost, pokud trpíte alergií?

Zbavte se plísní

Jednou z nejčastějších příčin alergií jsou plísně, které jsou velkou zátěží pro tělo a mohou způsobit řadu problémů. V lidském těle se může vyskytovat až 400 kmenů plísní, z nichž nejčastější je Candida albicans, která se šíří se především ze střeva a způsobuje alergie, gynekologické a gastrointestinální záněty.

Přírodní léčba se v tomto případě zaměřuje na tři hlavní nástroje: tinkturu z houbičky penízovkyčesneku a grapefruitových semínek. Obzvláště penízovka sametonohá neboli Flammulina velutipes má výjimečný protiplísňový účinek.

Penízovka je malá houba s třícentimetrovým kloboukem, který je v mládí polokulovitý, pak docela plochý, žlutooranžový až  medově zbarvený, s vlhkou, slizkou pokožkou. Slupka mladších plodnic je hladká a sametová. Penízovka je dřevokazná houba, která roste na mrtvém dřevě různých listnáčů i na poškozených stromech. Kromě protinádorového působení vykazuje penízovka také silnou antibakteriální a protiplísňovou aktivitu například proti Escherichia coli a Candida albicans. Právě tato plíseň se podílí na vzniku alergií a mnoha druhů rakoviny.


Balíček pro alergiky

Posiluje přirozené obranné mechanismy, přispívá k udržování normální hladiny IgE protilátek a k normální imunitní odpovědi. Pomáhá tělu v odolnosti vůči biologickým podnětům.

244 Kč | Koupit bylinnou kúru 


Doplněk z bylin ke zmírnění projevů přecitlivělosti organismu

Startující kúra potlačuje výskyt plísní a bakterií, zklidňuje organismus při reakcích z přecitlivělosti na vnější podněty, revitalizuje sliznice, posiluje obranyschopnost, zmírňuje nežádoucí alergické projevy při dýchání.

466 Kč | Koupit bylinnou kúru 


Česnek setý je mimořádně antibiotický a protiplísňový, nejlépe v kombinaci se česnekem medvědím. Tato kombinace například zabíjí 500 z 560 kmenů zlatých stafylokoků a poradí si i s nebezpečnou plísní Candidou, která se podílí na vzniku mnoha závažných onemocnění a alergií. Další funkcí česneku je ozdravný účinek na střevní mikroflóru, pomoc s  léčbou střevních průjmů, rozšiřování cév nebo snižování krevního tlaku. Nelze opomenout ani čisticí účinek na cévy, působí tak jako prevence nejzávažnějších kardiovaskulárních problémů - srdečního infarktu a mrtvice.

Extrakt z grapefruitových semínek oproti tomu likviduje parazity, plísně a bakterie ze stěn žaludku a střev. Odstranění této toxické zátěže spojené s potravinovými alergiemi může natolik zharmonizovat váš imunitní systém, že většina primárních alergií zkrátka a jednoduše úplně vymizí. Imunitní systém nezanesený škodlivinami může totiž svou práci vykonávat mnohem efektivněji. Preventivní užívání extraktu z grapefruitových semínek nás může ochránit před mnoha infekcemi, díky čemuž jeho obliba stále stoupá. Grapefruitová semínka jsou především významným zdrojem bioflavonoidů a dalších látek, které společně mají silné antivirové, antimikrobiální a fungicidní účinky.

Dosavadní výzkum totiž ukázal, že extrakt z grapefruitových semínek je účinný až proti osmi stům bakteriálních a virových kmenů, stovkám kmenů plísní a jednobuněčným parazitům. Kromě toho samotné bioflavonoidy usnadňují trávení, čistí organismus a posilují imunitní systém, čímž pomáhají předcházet nachlazení, infekcím a zánětům. Mají také silné antioxidační účinky, protože se vážou na volné kyslíkové radikály.

Detoxikace a čištění organismu

Součástí bylinné kúry proti alergiím by mělo být také něco na čištění a detoxikaci organismu. V případě alergických onemocnění je vhodné gemmoterapeutikum vyrobené z pupenů dubu, které rovněž zklidňuje podrážděné sliznice a má příznivý vliv na zdravou funkci tlustého střeva.


Dub letní - tinktura z pupenů

Tinktura z pupenů dubu letního. Zvlhčování sliznic úst a krku, pozitivní působení na zdraví a vzhled pokožky.

139 Kč | Koupit tinkturu 


Černý rybíz - tinktura z pupenů

Tinktura z pupenů černého rybízu. Plod s vysokým obsahem anthokyanů a vitamínu C. Napomáhá stabilizovat imunitní systém při alergické reakci.

139 Kč | Koupit tinkturu 


Skutečnou bombou v prevenci a terapii alergií je ovšem gemmoterapeutický prostředek získaný z pupenů  černé rybízu. Tento účinný prostředek se může používat při senné rýmě, ekzémech a astmatu.

Tinktura z pupenů černého rybízu působí také jako spolehlivý antirevmatický lék, je účinná při cévních onemocněních a funguje i jako prevence kornatění cév. Používá se rovněž jako spolehlivý pomocný prostředek při infekcích močových cest a ledvin.

Alergie mohou být způsobeny špatnou funkcí jater

Játra jsou především detoxikačním orgánem, který produkuje obrovské množství enzymů, jež ovlivňují očistu celého těla. Je proto jasné, že jejich snížená funkce může způsobit zamoření těla toxiny, které způsobí rozvoj alergií.

Jaké byliny můžeme použít k očistě a regeneraci jater? Jedná se například o maralí kořen, který patří do skupiny adaptogenů. Zlepšuje totiž adaptaci organismu na stres a pomáhá s jeho regenerací. Snižuje hladinu cukru, tuku a cholesterolu v krvi a má příznivé účinky na játra a kardiovaskulární systém. Příznivě ovlivňuje také některé typy depresí, poměrně spolehlivě pomáhá s impotencí a působí rovněž jako afrodiziakum.

Jedním z dalších prostředků, který se odpradávna používá k čištění a regeneraci jaterní tkáně, je ostropestřec mariánský, který pomáhá revitalizovat játra a žlučník. Funkci jater posilují také měsíček lékařský a schizandra. Schizandra kromě jater posiluje také zrak a urychluje regeneraci vyčerpaného organismu.

K očistě a regeneraci jaterní tkáně slouží také gemmoterapeutika z jalovcových pupenů, která stimulují detoxikaci a činnost jater a urychlují revitalizaci jaterní tkáně. Mezi další účinné přípravky patří rozmarýn a žito. Gemmoterapeutika z rozmarýnu posilují nejen játra, ale i žlučník. Mají detoxikační účinky, pomáhají překonávat duševní únavu, depresivní stavy a dokonce mohou posilovat sexuální aktivitu. Léčivá látka získaná z žitných klíčků má rovněž stimulační a ochranný účinek na játra.

Alergie už vás nebudou trápit

Jak vidíte, proti alergiím existuje spoustu účinných přírodních prostředků, které je možné použít jako první pomoc při problémech s alergiemi. Příroda samotná nám tak nabízí pomocnou ruku v podobě mnoha rostlinných přípravků, díky kterým brzy budou vaše alergie minulostí.

 Co o alergiích a bylinkové pomoci říká Mgr. Jarmila Podhorná?

Související produkty