Můžeme předcházet onemocnění horních cest dýchacích a astmatu?Dýchání je nejdůležitější potřebou člověka, je důležité pro odolnost buněk a imunitu, pro správnou činnost nervového ústrojí, které lze obtížně jiným způsobem regenerovat.

Dobrý přísun kyslíku dýchacímu ústrojí přispívá ke zpomalení stárnutí, očistě těla od škodlivin, taktéž přispívá k dobré duševní i psychické pohodě, kdy organismus lépe čelí stresům a depresím. Faktem je, že 20 % všeho kyslíku spotřebovává centrální nervová soustava. Dýcháním dodáváme tělu kyslík, bez kterého organismus umírá. Dýchání zajišťuje dýchací soustava, jejíž nejdůležitější a nejvíc namáhanou součástí jsou průdušky a plíce. Pokud je organismus zdravý a sliznice neporušené, můžeme se nemocem dýchací soustavy ubránit. Lehké virové a bakteriální ataky nemusíme ani zaznamenat, protože si s nimi organismus poradí sám. 

Je tedy třeba se starat o udržení imunity, dobrý stav sliznic a také potlačovat napadení organismu bakteriemi a viry. Z bylinných prostředků můžeme k udržení imunity využít některé adaptogeny, jako je echinacea, rakytník, gemmoterapeutikum z černého rybízu či ořešáku. Sliznice podpoříme pýrem, tinkturou z penízovky a dubem. Důležitá je ochrana organismu před viry a bakteriemi. I zde jsou vynikající bylinky, jako je lichořeřišnice, česnek, zpracované semeno grepu a gemmoterapeutikum z vrby. Také u zánětu průdušek jsou vhodné bylinky v různé podobě, ať již čajů nebo tinktur. Takovým často využívaným regeneračním prostředkem jak u horních cest dýchacích nebo průdušek jsou měsíček, divizna, gemmoterapeutikum z habru a modřínu a tinktura z žampionu, který patří mezi přírodní antibiotika dýchacího ústrojí.

Pokud je postižena dolní část dýchacího ústrojí, plíce i tam můžeme pomáhat zlepšit stav protizánětlivými prostředky jako je olše, vinná réva, ale hlavním prostředkem na zlepšení zdravotního stavu je gemmoterapeutikum z černého rybízu a lísky. Častou nemocí dýchacího ústrojí je astma, které se stále častěji vyskytuje u dětí. Právě u nich bylinné prostředky nejvíce zabírají a prevence bylinami by měla být prostředkem, který by snížil množství výskytu těchto onemocnění. Dále musíme přihlédnout ke stavu dalších orgánů a ústrojí, ať už cév a srdce nebo močového ústrojí a řešit daný problém komplexně.

Žampion polní (Agaricus campester)

Žampion polní je stopkovýtrusná houba vyskytující se na polích, lukách a pastvinách, a to zejména tam, kde je půda dobře prohnojena pasoucím se dobytkem. Objevuje se zpravidla ve skupinách nebo kruzích. Klobouk žampionu je nejdříve polokulovitý, posléze téměř plochý a dosahuje šířky až 10 cm. Barva žampionu je bílá, s občasnými hnědavými šupinkami. Lupeny jsou v mládí starorůžové, později charakteristicky čokoládové barvy, což je důležitý znak, který bezpečně houbu odliší od smrtelně jedovaté mochomůrky jízlivé. Pěstované žampiony jsou vlastně odrůdou polního žampionu. Ve starší literatuře se žampion označuje jako pečárka.

Od počátku léta až do podzimu je možné sbírat zralé plodnice. Žampiony obsahují spoustu látek, které jsou pro lidské tělo velice prospěšné. Díky těmto látkám žampionu přičítáme účinky antibiotické, protinádorové, baktericidní či protialergické. Obsah účinných látek klesá konzervací a skladováním, proto je vhodné volit výhradně formu tinktury, která se připravuje z čerstvých plodnic. Při dýchacích alergiích je žampion účinným prostředkem a zároveň by se dal nazvat speciálním antibiotikem na horní cesty dýchací. Podporuje zdravou funkci průdušek. Příznivě také ovlivňuje krevní tlak. Posiluje obranný systém organismu a omezuje množení nežádoucích bakterií. Užití žampionu v protialergické terapii je známo od roku 1944, kdy francouzský lékař Daguin publikoval svá zjištění. U nás byly prováděny úspěšné pokusy s touto léčbou v letech 1957 – 1961, ale od výroby léčebného přípravku se upustilo pro tehdy nepřekonatelné technické obtíže.

Habr obecný (Carpinus betulus)

Habr obecný je strom z čeledi břízovité, který roste v mlází a živých plotech. Lze jej snadno sadit s dubem či bukem v různých podmínkách. Habr zušlechťuje půdu a usnadňuje tak růst ostatních rostlin. Tinktura z pupenů habru je významným pomocníkem při menším množství krevních destiček tzv. trombopenii. Normalizuje dobu krvácení, zvyšuje počet krevních destiček a jejich srážení. Tyto trombopenie mohou být způsobeny vynětím sleziny, auto-imunitní reakcí a medikamentózní imuno – alergií. Mezi další jeho účinky se řadí to, že vylučuje cholesterol a účinkuje při ateroskleróze. Doporučuje se při poruchách činnosti jater. V oblasti plic působí proti křečím a zvláštní účinek má na sliznici dutin. Habr je výborným lékem na zánět vedlejších dutin nosních, křečovité rýmy a chronické bronchitidy. 

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)

Divizna je dvouletá, statná bylina přímou lodyhou, dorůstající výšky až dvou metrů. V prvním roce vytvoří rostlina růžici přízemních měkkých a plstnatých listů, které pak na podzim odumírají. Lodyha vyrůstá ve druhém roce, má střídavé, plstnaté listy a žluté květy, vytvářejí bohatý hrozen. Květy mají pětidílný kalich a citrónově žlutou korunu. Ve svrchním semeníku dozrává dvoupouzdrá, vícesemenná tobolka. Divizna roste poměrně hojně na kamenitých stráních, na skalách a v úvozech. Pro plánovaný sběr se však pěstuje. Sbírá se výhradně květ divizny, jiné části se používají ojediněle, vyjma semen, která jsou dokonce jedovatá. Čaj z divizny se musí velmi pečlivě cedit, protože obsahuje jemné chloupky, které mohou dráždit sliznici úst i hrtanu. Divizna je často zaměňována s květem pupalky dvouleté.

Diviznový květ vynikajícím způsobem podporuje vykašlávání, tlumí křeče průdušek a průdušinek, takže se s úspěchem využívá především při bronchiálním astmatu. Ovlivňuje činnost sleziny brzlíku a působí i močopudně. Olej z diviznových květů se doporučuje při téměř všech ušních potížích. Od dob Dioscorida se divizna používá nejen proti kašli, astmatu apod., ale i v kosmetice. Od potírání tváří se diviznovým listem, které vytvoří „přirozený ruměnec“, až po barvení vlasů žlutou barvou květů, což používaly starší Římanky.

Černý rybíz (Ribes nigrum)

Léčivé vlastnosti černého rybízu jsou známy již od Sv. Hildegardy z XII století, která jej ve svém díle pojednávajícím o stromech zmiňuje pod názvem „Strom pro osoby trpící dnou“. Černý rybíz neboli meruzalka černá je beztrnný keř s velmi typickým pronikavým aroma. Plodem jsou typické bobule, příjemné chuti. Drogou jsou plody, listy i kořen. Listová droga obsahuje silice, třísloviny, vitamíny, flavonoid rutin, tanin, pektiny, organické kyseliny a hlavně fytoncidy, nejednotně chemicky definované. Plodům se také někdy říká vitamínová bomba. Plody podáváme přednostně čerstvé, případně z nich lisujeme šťávu, která se dá dobře konzervovat

Listy působí jako spolehlivé antirevmatikum, jsou účinné při cévních onemocněních, i preventivně a při lámavosti – praskání cév. Podávají se také jako pomocné léčivo při močových a ledvinových zánětech, Obě drogy se mohou používat jako kloktadlo, při chorobách z nachlazení apod. Odvar z kořene je vynikajícím lékem při zánětech jater. Černý rybíz je bylina velmi cenná a má široké uplatnění především v oblasti látkové výměny, harmonizuje činnost žláz s vnitřní sekrecí. Je také vhodný při kožních reakcích z přecitlivosti, při senné rýmě a úporné dušnosti. Pomáhá udržovat normální krevní tlak, působí proti únavě i proti migrénám. Gemmoterapeutikum z černého rybízu je vyloženě imunitní záležitost. Podává se při snížené funkci nadledvinek, ale také je prostředkem antialergickým, při senné rýmě, ekzému a astmatu. Má též protiotokové účinky.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Měsíček lékařský patří mezi nejúspěšnější léčivé byliny. Je to letnička pěstovaná běžně v našich podmínkách. Léčivé účinky jsou nejvíce obsaženy v květu oranžové barvy, který se zpracovává různými způsoby, a to v čajové podobě, výluhu v lihu, gemmoterapeutikum, výluh v oleji a též zpracovaný do mastí. Při vnitřním použití v podobě tinktury příznivě ovlivní činnost jater, uplatňuje se též při léčbě astmatu, bušení srdce, hojí vnitřní a vnější záněty, můžeme ji použít při zánětech střev, Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě, působí též antibioticky. Gemmoterapeutikum zhotovené z pupenů květů, semen a klíčků semen má též kancerostatický efekt na gynekologické orgány a prostatu. Tyto prostředky také dodávají organismu ženské hormony. Při vnějším použití je možné výluh z květů do masti, která pomáhá k řešení kožních problémů, pomáhá též při likvidaci pooperačních jizev. Lihová tinktura z květů měsíčku je nenahraditelná při ozdravění rán, kdy hrozí zánět, při léčbě rakoviny, zejména prsů a dělohy – používá se jako obklady. Také měsíček v oleji je jemným pomocníkem při různých kožních problémech – zklidňuje hemeroidy či opruzeniny u dětí.

Potřebujete pomoc s výběrem správné bylinné kúry? Nevíte jaká tinktura je pro vás vhodná?

Rádi vám poradíme a s výběrem tinktur pomůžeme. Prosíme o stručný a jasný popis Vašich problémů, vypsání léků a případných alergií. Paní Mgr. Podhorná doporučí vhodnou kúru nebo vám vytvoří sestavu tinktur na míru.

Přejít do poradny ➝

Související produkty