Očista dutiny ústní

Zánětlivé onemocnění dásní a závěsného aparátu patří mezi nejčastější onemocnění dutiny ústní. Odborníci uvádějí, že určitým stupněm tohoto onemocnění trpí 80 až 90 % dospělých lidí nad 30 let. Mezi rizikové faktory patří nedostatečná ústní hygiena i zanedbání pravidelných lékařských kontrol. Mezi méně známé příčiny se řadí zaplísnění organismu, které vzniká současným uspěchaným stylem života. Při léčbě paradentózy, ale také při plísních v organismu, lze k problémům přistoupit alternativní cestou bylinek.

 

Vysoký výskyt onemocnění dutiny ústní je v naší populaci zapříčiněn zejména nesprávnou dentální hygienou, kterou bohužel často podceňujeme. Konkrétně paradentóza vzniká působením bakterií, které se usazují na zubech a dásních. Jedná se o chronické onemocnění závěsného aparátu zubu, dásní a kostního lůžka. Onemocnění se projevuje záněty, ústupem tkání i viklajícími se zuby, které vypadávají. V případě již diagnostikované paradentózy lze onemocnění pouze zpomalit, vyléčit již bohužel nejde.

 

Toto onemocnění je však do jisté míry způsobeno i stavem vnitřních orgánů, což je důležitá souvislost, které většina lidí bohužel nevěnuje pozornost. Ve střevech téměř každého člověka se totiž nacházejí rozmnožené plísně. Střevní plísně vznikají z nejrůznějších důvodů. Zažívací systém ochromuje stres, přetěžování organismu, kombinování různých druhů potravin naráz nebo také nedostatek času na jídlo. Ústní dutina je pak ohrožena především z toho důvodu, že se tělo snaží vylučovat toxiny i dásněmi.

 

S léčbou je nejúčinnější začít již v 1. stádiu, kdy se projevuje pouze mírný otok a zarudnutí, které je někdy doprovázeno krvácením. V této fázi lze proces nemoci zpomalit masáží dásní léčivými oleji. Vhodný je především grepový olej vyráběný z jadérek grepu. Tento olej je ceněný pro svůj posilující účinek a také schopnost stimulovat obranné reakce organismu.

 

S paradentózou je neodmyslitelně spojen i zápach z úst, který může rovněž souviset se zaplísněním organismu. Důležitá je proto očista jícnu, žaludku a střev. Nutná je správná činnost jater, kterou podpoříte bylinnou cestou ve formě ostropestřce či jalovce. Neméně potřebná je také detoxikace sliznic žaludku a jícnu, kterou zajistíte rakytníkovým olejem. Na narušenou a podrážděnou sliznici žaludku, dvanácterníku a střev má pozitivní vliv výluh ze sibiřské houby čagy, která roste na kůře bříz. Penízovka sametonohá a tinktura z česneku a grepu zase přispívá k čistému organismu bez plísní a bakterií. Efektivní očistu střev představuje i zelený jíl, který obsahuje velké množství minerálních látek. Účinně tak detoxikuje střeva i trávicí trakt. Důležité je také podpořit sliznice dutiny ústní a protizánětlivě působit, a to nám splňují gemmoterapeutika z olše a dubu. K zlepšení paradentózy je však nutná komplexní léčba, při které se pacienti musejí zaměřit i na svůj životní styl a dosavadní dentální hygienu.

 

Dalším problémem mohou být afty. Jedná se o bělavé či nažloutlé vřídky v ústní dutině. Původcem tohoto onemocnění jsou nejčastěji viry či bakterie, které napadnou otevřenou ránu v ústech. Přesná příčina nemoci není známa, je však jasné, že pro prevenci jejího vzniku je dobré udržovat dobrý stav sliznic dutiny ústní a celkově imunitního systému. Regeneraci sliznic podpoří bylinky jako penízovka a dub, protizánětlivě působí olše či třezalka. Již vzniklou aftu můžeme potírat grepovým olejem nebo použijeme grepovou tinkturu. 10 kapek tinktury nakapeme do 1 dcl vody a vyplachujeme si ústa tímto roztokem 2-3x denně.

 

Kombinací těchto doporučení lze dosáhnout uspokojivého výsledku i snížení problémů s ústní dutinou a ztrátu zubů tak co nejdéle odvrátit.