Říká se, že kožní problémy jsou zrcadlem našeho zdravotního stavu. Ačkoliv některé představují pouze estetický problém, většina nám výrazně znepříjemňuje život. Farmaceutický průmysl sice nabízí mnohá řešení, nicméně málokdy se jedná o dlouhodobé odstranění problému. V takovém případě je vhodné využít bylinnou terapii. Je však potřeba si uvědomit, že odstranění kožních problémů je běh na dlouhou trať.

Pokožka pokrývá povrch těla a chrání spodní vrstvy před poškozením. Různá poškození kůže vznikají následkem poruch látkové výměny, znečištění organismu, vlivem přítomnosti virů, bakterií a parazitů.

Je tedy třeba komplexně přistupovat k léčení kožních problémů:

  • detoxikovat organismus, zbavit ho plísní, škodlivých toxinů, parazitů,
  • trvale eliminovat škodlivé potraviny, 
  • posilovat imunitu,
  • zlepšit fungování organismu – harmonizace funkcí všech orgánů.

Prvním krokem je důsledné očištění organismu od plísní, toxinů a parazitů. Dále je třeba sestavit jídelníček za pomocí výživového poradce tak, aby neobsahoval zdraví neprospěšné potraviny a též nezanedbávat pitný režim. A následně se více snažit posilovat imunitu a zharmonizovat funkce orgánů. Cesta je to dlouhá, ale přináší výsledky a právě byliny nám zde mohou hodně pomoci.

Které jsou hlavní kožní problémy

1) Ekzémy a různé alergické projevy. Na jejich vzniku má hlavní podíl přítomnost plísní, znečištění jater, žlučníku a tlustého střeva a také nízká protialergická reakce organismu. Které byliny nám pomáhají? Především penízovka na odplísnění, tinktura z měsíčku na pročištění jater, dub na celkové pročištění organismu, černý rybíz na zvýšení protialergické složky. Na pročištění střeva jsou účinné dva přípravky razantně čistící - zelený jíl a Enterosgel. Vnitřní očistu podpoříme i očištěním a ošetřením pokožky zvenčí. K účinným prostředkům v tomto směru patří lopuchový olej, mast Psorikalis a čtyřkvětová mast s bezem.

2) Také akné má příčinu uvnitř, ve znečištění organismu. Nejdůležitější byliny – tinktury zde jsou: lichořeřišnice, pýr, lopuch, penízovka, na pročištění jater jalovec, ostropestřec, protizánětlivý prostředek je olše. Na vnější použití Psorikalis, 4 květová mast s bezem, myrtový olej či grepový olej.

3) Také lupenka je kožní onemocnění, které má původ ve vnitřních orgánech, je třeba pročistit játra – jalovec, ostropestřec, rozmarýn. Byliny na regeneraci kůže jsou: pýr, lopuch, gotu-kola a dále prostředky zklidňující - lípa, třezalka, bacopa. Na vnější použití je vhodná mast Psorikalis, čtyřkvětá mast, koupel kůže.

U těchto problémů je nutno počítat s delší dobou než byliny zapůsobí a k zesílení účinku na veškeré kožní potíže dobře poslouží koncentrát do koupele na kůži. Pro všechny kožní problémy platí, že je třeba organismus odplísnit, zbavit zátěžových bakterií, parazitů – vždy podle konkrétního problému.

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)

Penízovka sametonohá je malá houbička s třícentimetrovým kloboučkem, který je v mládí polokulový, později spíše plochý, žlutooranžový až medový, s pokožkou za vlhka hladkou a slizkou. Nejmladší plodničky mají pokožku hebce sametovou. Lupeny jsou asi 4 mm vysoké, přirostlé k třeni, promíšené kratšími lupínky, v mládí bílé, posléze žlutavé. Nožka neboli třeň je dlouhá do 10 cm, asi 1 cm tlustá, válcová, porostlá velmi jemnými chloupky, které vytvářejí zdání sametu. Předmětem sběru a užívání je celá plodnice. Léčivé využití hub je nejen u nás, ale i jinde ve světě víceméně v plenkách, což je ovšem obrovská škoda, protože houby jsou daleko více závislé na přírodních podmínkách než byliny. Bez určitých obsahových látek nevyrostou.

Nejen přímá konzumace penízovky, ale i užití jednoduchých lékových forem dokáže zlepšovat stav při mnohých nemocech, například stav diabetiků, nemocných s ischemickou chorobou srdeční, příznivě ovlivňovat chronické poruchy funkce slinivky břišní či čistit pokožku u ekzematiků. Rozsah protinádorové léčby není ještě zdaleka prozkoumán, ale s určitostí se dá tvrdit, že podávání přípravků z penízovky snižuje nepříjemné potíže nemocných, prodlužuje remise, dosažené současnou terapií, a velice pravděpodobně dochází i k útlumu nebo alespoň ke zpomalení metastázování nádorů.

Protinádorovou aktivitu vykazují zejména vodné výluhy z plodnic, ale typická houbová chuť, která v nich zůstává, není vždy příjemná. Citlivější jedinci si proto mohou nějakým způsobem výluh ochutit. V první řadě je vhodný macerát, v druhé pak nálev. V obou případech je dávkování 4 poháry denně. Výhodné je také podávání tinktury, jelikož lihová složka je schopna zabezpečit největší množství vyluhovaných účinných látek a tinktura tak má největší účinnost. Drogu podáváme zásadně samostatně, pouze v podobě tinktury jí můžeme použít do směsí tinktur.

Černý rybíz (Ribes nigrum)

Léčivé vlastnosti černého rybízu jsou známy již od Sv. Hildegardy z XII století, která jej ve svém díle pojednávajícím o stromech zmiňuje pod názvem „Strom pro osoby trpící dnou“. Černý rybíz neboli meruzalka černá je beztrnný keř s velmi typickým pronikavým aroma. Plodem jsou typické bobule, příjemné chuti. Drogou jsou plody, listy i kořen. Listová droga obsahuje silice, třísloviny, vitamíny, flavonoid rutin, tanin, pektiny, organické kyseliny a hlavně fytoncidy, nejednotně chemicky definované. Plodům se také někdy říká vitamínová bomba. Plody podáváme přednostně čerstvé, případně z nich lisujeme šťávu, která se dá dobře konzervovat.

Listy působí jako spolehlivé antirevmatikum, jsou účinné při cévních onemocněních, i preventivně a při lámavosti – praskání cév. Podávají se také jako pomocné léčivo při močových a ledvinových zánětech, Obě drogy se mohou používat jako kloktadlo, při chorobách z nachlazení apod. Odvar z kořene je vynikajícím lékem při zánětech jater. Černý rybíz je bylina velmi cenná a má široké uplatnění především v oblasti látkové výměny, harmonizuje činnost žláz s vnitřní sekrecí. Je také vhodný při kožních reakcích z přecitlivosti, při senné rýmě a úporné dušnosti. Pomáhá udržovat normální krevní tlak, působí proti únavě i proti migrénám.

Pýr plazivý (Elytrigia repens)

Pýr plazivý je plevelná rostlina s plazivým, dílkovaným oddenkem, silným asi 2 až 3 mm. Z oddenkových uzlinek, kterými jsou spojeny jednotlivé díly, vyrůstají přímá stébla s mnoha kolénky. Dlouhé, čárkovité listy, typické pro všechny trávy a čeleď lipnicovitých, jsou ploché, drsné a celokrajné, široké většinou kolem jednoho centimetru. Květy a plody vytvářejí poměrně řídké, dvouřadé klasy. Plodem je světle hnědá obilka. Květe v červnu a červenci.

Předmětem sběru je oddenek, sbíraný zpravidla v září a říjnu, nejlépe kolem desáté hodiny dopoledne, ale můžeme jej sbírat i na jaře. Postranní kořínky by droga neměla obsahovat. Sušíme co nejrychleji, buď na sluníčku, nebo umělým teplem. Sušená droga je velmi hygroskopická, a proto ji musíme skladovat v hermeticky uzavřených nádobách a občas ji přesušit. Pro své vzácné vlastnosti se na Slovensku pýr pěstoval ve velkém.

Hlavní pole působnosti drogy je v oblasti tzv. čištění krve, což je řečeno sice velice lidově, ale zato výstižně. Působí jako výrazné antirevmatikum, zlepšuje hospodaření organismu s inzulínem, a tím příznivě ovlivňuje mírnější formy cukrovky. Ovlivňuje celkem spolehlivě kožní choroby, především jako důsledky metabolických poruch. Je vhodný k léčbě potravinových otrav, protože přispívá k detoxikaci jater a k obnovení jaterního parenchymu. Je také vynikajícím prostředkem pro urychlování rekonvalescence osob léčených antibiotiky nebo jinými chemoterapeutiky. Pýr je také bylina magická. Drobně nasekaný oddenek pýru nošen ve váčku na krku prý odstraňuje deprese a spaní na takovém váčku spánek prohlubuje. Položen pod postel prý přiláká nového milence. Při vykropení světnice odvarem pýru odvrací neštěstí.

Lopuch (Arctium lappa)

Lopuch větší je dvouletá bylina s přímou, rýhovanou lodyhou, dorůstající výšky přes jeden metr. Lodyha je vyplněná dření, bohatě větvená přímo odstálými větvemi, listy s plnými, dlouhými řapíky, čepele listů má srdčitě vejčité, většinou celokrajné nebo velmi jemně chrupavčitě zubaté, na líci tmavozelené, na rubu světlejší a šedoplstnaté. Listy jsou velké, a proto si je mnozí pletou s listy devětsilu. Květní úbory na konci větví vytvářejí typické pichlavé kuličky, kterými děti rády po sobě házejí. Plodem jsou nažky. Květe v červenci a srpnu. Lopuch je typická rostlina rumišť, křovin, hradních zřícenin, pustých míst, plotů, palouků a lučin.

Předmětem sběru je především kořen, sbíraný na podzim nebo na jaře. Semena sbíráme po úplném dozrání koncem léta. Občas sbíráme i listy, a to během celé vegetační doby. Lopuch podporuje látkovou výměnu a patří k nejlepším vnitřním léčivům v dermatologii. Je močopudný, uplatní se tudíž i v urologii, podporuje činnost ledvin a odstraňování zplodin z těla a růst vlasů. Podávaný v prášku celkově posiluje, čehož lze využít v pediatrii a při rekonvalescenci po operacích a těžkých chorobách. Při vypadávání vlasů vtíráme silný odvar do suchých, umytých vlasů. Čerstvé, naklepané listy můžeme přikládat na různé pohmožděniny a špatně se hojící rány. Semeno doporučoval už Kneipp jako výborný prostředek na žaludeční potíže.

Lichořeřišnice větší

Lichořeřišnice větší je letnička, která na zahrádce bývá spíše pro okrasu. Léčivé účinky má celá rostlina, nejvíce účinných látek je však v semenech a klíčcích a pupenech květů. Hlavní její působení je v oblasti urogenitální, kde tento prostředek působí výrazně antibioticky se širokým spektrem účinku – likviduje streptokoky, stafylokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií.

Kromě močových problémů také pomáhá i v oblasti dýchacích cest. Přes tyto účinky byla zatím tato bylina málo využívána, v poslední době je velký zájem o lihovodný roztok. Kromě antibakteriálního působení je známo také působení lichořeřišnice na vypadávání vlasů a podporu jejich růstu. V tomto směru je nutno využívat lichořeřišnici vnitřně v podobě tinktury a zároveň vmasírovat tinkturu do vlasů nejlépe s extraktem z lopuchu a kořene kopřivy. Pomáhá také řešit kožní problémy ve vlasech – lupy, ekzémy, lupenku.

Potřebujete pomoc s výběrem správné bylinné kúry? Nevíte jaká tinktura je pro vás vhodná?

Rádi vám poradíme a s výběrem tinktur pomůžeme. Prosíme o stručný a jasný popis Vašich problémů, vypsání léků a případných alergií. Paní Mgr. Podhorná doporučí vhodnou kúru nebo vám vytvoří sestavu tinktur na míru.

Přejít do poradny ➝

Související produkty