K čemu přípravek přispívá
Tinktura je směsí libečku, meduňky, hluchavky, měsíčku, šalvěje, kontryhele a třapatky. Udržování hormonální rovnováhy v ženském organismu, hladký průběh menstruačního cyklu, podpora sexuální potence, omezení průvodních příznaků menopauzy, optimální fyzická a psychická relaxace.
Složení tinktury
Libeček lékařský
Původem z jihozápadní Asie se jako planě rostoucí rostlina rozšířil i do jižní Evropy. První zmínky o použití libečku zanechali již staří Řekové, různé recepty využívající libeček se dochovaly ze 4.století našeho letopočtu. Ve středověku byl libeček jednou z nejdůležitějších bylin využívaných v kuchyni včetně přípravy salátů a konzumace v čerstvém stavu. Příznivé zdravotní účinky libečku zmiňují středověcí lékaři Lonicerus a Matthiolus. Poněkud kuriózní využití libečku objevili kolonisté v Nové Anglii, když sušený kořen žvýkali v kostele proti únavě způsobené zdlouhavými bohoslužbami.Dnes se libeček často pěstuje jako koření, i jako rostlina pro přípravu podpůrných produktů. Pro tyto účely se využívá podzemní část rostliny, tj. oddenek s kořeny. Z obsažených účinných látek je dominantní silice s hlavní složkou terpineol další podstatnou složkou jsou kumariny, sitosteroly a další. Libeček obsahuje rovněž nezanedbatelné množství vitamínu C, vápníku a železa. Libeček posiluje sexuální potenci, přispívá k optimální relaxaci. Podporuje trávení stimulací jaterní funkce a vylučování trávicích šťáv a žluče, pomáhá z těla odstraňovat tuky. Tradičně se využívá pro podporu krevního oběhu, pomáhá snižovat pocity „těžkých nohou“.
Meduňka lékařská
Pochází z východního Středomoří, pěstuje se v řadě oblastí ve světě, kde v příhodných podmínkách také zplaňuje. Její kulinářské i medicinské použití trvá již přes 2 tisíce let a po celé toto období je považována především za rostlinu uklidňující nervovou soustavu. Její latinský název je odvozen z řeckého pojmenování včely, protože květy meduňky plné nektaru včely silně přitahují. Podstatnou účinnou látkou meduňky je silice se složkami geraniol, citral a nerol, jejíž senzorické vlastnosti připomínají éterické oleje z bergamotu a máty a dávají meduňce charakteristickou citrusovo-mátovou vůni. V listu a nati se vyskytují i třísloviny, flavonoidy a triterpenové kyseliny. Meduňka dnes patří mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější rostliny pro podpůrné účely ať již ve formě sušené natě a čajů, nebo rozmanitých extraktů a tinktur. Meduňka pomáhá v těle udržovat hormonální rovnováhu, uklidňuje, podporuje psychické uvolnění, dobrou náladu a zdravý spánek. Příznivě působí na dýchací soustavu a na krevní oběh. Usnadňuje trávení, pomáhá udržovat správnou funkci střevního traktu, navozuje fyzickou pohodu.
Hluchavka bílá
Je to vytrvalá, do 50 cm vysoká bylina, rostoucí po celé Evropě a velké části Asie. Hluchavka byla v minulosti používána jako základní potravina v různých zemích Evropy, Číny a Japonska během hladomoru, ale i jako součást podpůrných přípravků příznivě ovlivňujících lidský organismus. Ještě i v současné době se zejména ve Středomoří používá jako součást tradičních potravin. Díky svým bioaktivním látkám je v současnosti široce využívána pro přípravu rozmanitých podpůrných preparátů, v přípravě jsou klinické studie k objektivnímu ověření jejich účinků. K významným účinným složkám hluchavky patří slizové látky, katechinové třísloviny, kyseliny chlorogenová a rozmarýnová, biogenní aminy a iridoidní glykosidy. Hluchavka se často používá do ženských směsí kvůli její podpoře klidného nástupu i průběhu menstruačního cyklu. Podporuje rovněž trávení a funkci střevního traktu, pomáhá při nadměrné plynatosti.
Měsíček lékařský
Měsíček je původem domácí rostlinou pravděpodobně na jihu Evropy a ve Východní Asii. Lidé jej používají již po celá staletí, počátky jeho využití pro podpůrné účely sahají až do doby antického Řecka a i u nás se pěstuje již po mnoho století. Používá se květ, pro přípravu tinktur pak nerozvitý květ – pupen. Květ i celá rostlina obsahuje řadu účinných látek jako karotenoidy, silice, kyselinu salicylovou, triterpenové saponiny, flavonoidové glykosidy, hořčiny calenden a calendulin, vitamín C, sliz, flavonoidy a další. V minulých letech bylo provedeno několik vědeckých studií, které se snažily zjistit další možnosti použití pro revitalizaci lidského organismu. Podle současných poznatků měsíček vyniká pročišťujícími účinky, podporuje revitalizaci kůže a sliznic. Blahodárně působí na podrážděné dýchací cesty, na sliznice a kůži. Podporuje funkci jater a tenkého střeva, zklidňuje organismus při reakcích z přecitlivělosti na vnější podněty. Usnadňuje překonávání stresu a vyčerpání, oddaluje nástupu projevů pokračujícího věku.
Šalvěj lékařská
Vytrvalý, příjemně vonící polokeř s fialovými květy a se zdřevnatělou spodní částí. dosahující výšky 1 m. Pochází ze Středozemí, zřejmě z Balkánského poloostrova, hojně se pěstuje v zahradách a v teplých oblastech často zplaňuje. Šalvěj byla popsána již antickými autory v 1. a 2. století, kteří ji doporučovali pro různé účely. Listy a nať se dnes používají jako koření a jako tradiční přírodní produkt příznivě ovlivňující lidské zdraví. Obsahují éterický olej, třísloviny, hořčiny, triterpeny, flavonoidy a fenolové glykosidy. Šalvěj pomáhá v těle udržovat hormonální rovnováhu, přispívá k hladkému průběhu klimakteria, příznivě působí na stav kostí a kloubů po nástupu menopauzy. Příznivě působí na dýchací systém, povzbuzuje imunitní systém a obranyschopnost. Usnadňuje trávení, podporuje žaludeční a střevní funkci. Zmírňuje pocení, poskytuje ženám fyzický komfort.
Kontryhel obecný
Tato nenápadná bylina pochází z Evropy, následně byla zavlečena i na další kontinenty. Historie jejího použití není tak dávná, jako u řady jiných rostlin. Sahá teprve do 16. století, ve svém pojednání španělský botanik a farmakolog Andrés Laguna de Segovia kontryhel doporučuje pro různé účely. Na počátku dvacátého století švýcarský kněz a bylinkář Johann Künzle prokázal užitečné působení kontryhele při úlevě od předmenstruačních bolestí. Je to typicky „ženská rostlina“ příznivě ovlivňující ženský organismus, někdy podle tvaru skládaného listu zvaná „dámský plášť. Nať kontryhele obsahuje až 8 % tříslovin a flavonoidy. Listy jsou používány jako potravina konzumovaná buď v syrovém stavu, nebo tepelně upravená. Kontryhel podporuje klidný nástup i průběh menstruačního cyklu, tlumí související nepříjemné průvodní projevy. Působí příznivě na cévní systém, podporuje prokrvení tkání, snižuje pocit „těžkých nohou“. Zklidňuje ústní dutinu, blahodárně působí na horní dýchací cesty při podráždění.
Třapatka nachová (Echinacea)
Echinacea, rudbeckie, nebo také třapatka nachová je známá okrasná rostlina, ale odedávna užívaná hlavně jako rostlina s příznivými účinky na lidský organismus. Jejím domovem jsou prérie Severní Ameriky, kde patří k tradičním rostlinám využívaným Indiány. V Evropě se pěstuje od 18. soletí. Tato trvalka s pěknými červenými květy je pro podpůrné účely využívaná celá, nejvíce účinných látek však obsahuje kořen. Účinky prokazuje řada látek, např. polysacharidy arabinogalaktany, seskviterpenové alkoholy, silice, flavonoidy, třísloviny a další. Používá se v různých podobách, např. jako čaj, často též v podobě tobolek, ale nejúčinnější je vylisovaná šťáva a různé extrakty, zejména ve vodě a alkoholem. Třapatka podporuje funkci imunitního systému a přirozenou obranyschopnost, blahodárně působí na horní dýchací cesty a na močový trakt.
Užívání tinktury
Po protřepání užívat 25 kapek 3x za den.