K čemu přípravek přispívá
Směs česneku medvědího a setého, pelyňku, kořene hořce žlutého a pupenů ořešáku amerického pomáhá pročistit střevní trakt a zbavit jej parazitů. Česnek přispívá k udržování mikrobiální rovnováhy ve střevě, posiluje obranu proti škodlivým střevním mikroorganismům, v tradiční medicíně je spolu s pelyňkem prostředkem k potlačení výskytu červů ve střevě. Pelyněk podporuje normální funkci trávicího traktu, pročišťuje a detoxikuje organismus. Hořec potlačuje výskyt červů v trávicím systému, spolu s ořešákem je po staletí používán ve střevních směsích proti parazitickým červům.
Užívání tinktury
Po protřepání užívat 20 kapek 3x za den.
Složení tinktury
Česnek setý
Jedna z nejdéle používaných rostlin jak pro potravinářské, tak pro podpůrné účely. Tato cibulovitá rostlina pochází ze střední Asie, pěstuje se ovšem po celém světě. První zmínky o použití česneku pocházejí z doby před 4 – 5 tisíci let od Sumerů, mladší pak jsou zprávy z Egypta, Číny, Indie a Japonska, ve všech těchto kulturách byl česnek nenahraditelnou součástí potravy. Cibulka obsahuje celkem asi 32 sloučenin síry, z některých z nich se při narušení tkáně uvolňuje pro česnek charakteristická látka alliin přecházející v allicin. Dalšími složkami jsou saponiny, lektiny, polysacharidy, vitamíny zejména C a skupiny, B, minerály mangan, vápník, fosfor, selen a jód.
Česnek setý je cenný pro celou řadou hlubších pozitivních účinků na lidský organismus, tradičně byl používán mj. k potlačení výskytu červů ve střevě. Podle současných poznatků česnek pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu a krevních lipidů, příznivě působí na kardiovaskulární i imunitní systém, podporuje jaterní činnost. Povzbuzuje přirozenou obranyschopnost proti mikroorganismům, působí jako účinný antioxidant.
Pelyněk pravý
Pelyněk pravý je silně aromatický polokeř vysoký do 120 cm. Pochází z Evropy a Asie, ve střední Evropě se od pradávna pěstuje jako léčivá rostlina i jako koření. Ve středověké Evropě býval dříve považován za nejdůležitější prostředek „proti všem vyčerpáním“, tradičně se používá jako účinný prostředek při výskytu červů v trávicím traktu. Nejdůležitější obsahové bioaktivní látky jsou éterický olej s více něž 50 složkami, hořké seskviterpenoidní laktony, flavonoidy, azuleny, fenolické kyseliny, taniny a lignany. Kromě podpůrného účelu se pelyněk používá při výrobě alkoholických nápojů i v kosmetice.
Ořešák černý (americký)
Tento vysoký druh ořešáku dosahující výšky až 23 m pochází z východního pobřeží USA, z Himalájí, střední Asie a v Evropě byl pěstován již v roce 100 př. n.l. Je ceněn pro své velmi tvrdé dřevo ideální pro výrobu nábytku a podlah, nutričně cenné plody oplývají výraznou chutí.
V péči o zdraví se využívají výtažky ze zeleného oplodí, které obsahují rozmanité fenolické látky s výrazným antioxidačním potenciálem. Dominantní z nich je juglon, bohatě zastoupeny jsou taniny. Podle Australské farmaceutické společnosti je černý ořech účinný proti červům a dalším parazitům ve střevě. V současné době jsou potenciální účinky oplodí ořešáku černého intenzivně studovány ve světových laboratořích, dosavadní poznatky jsou pro širší využití této rostliny v podpůrné péči velmi slibné.
Hořec žlutý
Statná bylina dosahující výšky až 1 m, se žlutými květy rostoucí na pastvinách a loukách v horských oblastech střední a jižní Evropy, v Asii i v Severní Americe. Jako chráněná rostlina se pro průmyslové účely pěstuje na plantážích. Hořec lidé využívají již více než 2 tisíciletí, od doby panování krále ilyrského Gentia, který podle tradované pověsti objevil jeho příznivé účinky a podle něhož byla v latině rostlina pojmenována Gentiana.
Postupně se stal součástí evropské, čínské, korejské, i ajurvédské medicíny, ve středověku se používal jako antidotum při otravách. V 19. stol. S. Kneipp výtažky z hořce doporučoval při nedostatečném trávení. Jeho kořen obsahuje hořčiny, což jsou intenzivně hořké sekoiridoidové glykosidy gentiopikrin, swertiamarin, amarogentin (látka s nejvyšším stupněm hořkosti) aj. Kromě nich jsou obsaženy xanthonové substance, běžné i hořce chutnající cukry (gentianóza), éterický olej, pektiny a fytosteroly. Díky obsahu hořčin má hořcový kořen nejvyšší hodnotu hořkosti a při požití dráždí chuťové buňky, jež začnou vylučovat sliny a trávicí šťávy. Hořec je častou složkou čajů na podporu trávení, výtažky z něj se používají v doplňcích stravy pro podporu trávení i v žaludečních likérech. Hořec podporuje a usnadňuje trávení. Posiluje tělo, dodává energii, přispívá k odolnosti vůči psychické i fyzické únavě.