K čemu přípravek přispívá
Parazin je jedinečný přípravek proti parazitům v organismu. Andrographis pomáhá udržovat trávicí trakt bez výskytu parazitů. Smilax podporuje činnost vylučovacího systému, pomáhá při pročišťování organismu. Terminalia přispívá k udržování pročišťujících funkcí, pomáhá při purifikaci těla. Povzbuzuje imunitu, odolnost organismu a jeho přirozené obranné systémy. Recepturu doplňují tradiční a osvědčené rostlinné složky ořešák americký a olše.
Zajímavosti o použitých bylinkách
Právenka klasnatá (měkýn, Andrographis)
Andrographis paniculata je roční, rozvětvená bylinná rostlina o výšce 30–110 cm, rostoucí na vlhkých stinných místech. Pochází z Tchaj-wanu, pevninské Číny a Indie, běžně se vyskytuje také v tropické a subtropické Asii, zejména v Indonésii. Je součástí ajurvédské, čínské, ale i řady dalších tradičních asijských systémů péče o lidské tělo, v současnosti se její použití díky výrazným a rozmanitým účinkům rozšířilo do celého světa.
Užívanou částí rostliny je list, který obsahuje terpeny andrographolid, andrographosid, andrographolakton, dále různé flavonoidy a polysacharid arabinogalaktan. Andrographis podporuje obranyschopnost a odolnost organismu, povzbuzuje činnost imunitního systému, působí jako antioxidant. Zklidňuje podrážděné horní dýchací cesty. Podporuje jaterní funkci, trávení a čištění těla, pomáhá udržovat pružnost a pohyblivost kloubů. Přispívá k normální funkci oběhové soustavy, příznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru. Přispívá k (před-)menstruačnímu a menopauzálnímu komfortu.
Přestup lékařský (Smilax oficinalis)
Přestup je vytrvalá popínavá rostlina, jejíž ostnité stonky se přichycují k jiným rostlinám a dorůstají do délky až 50 metrů. Jedná se o populární bylinu, kterou indiáni střední a jižní Ameriky používají po mnoho století. V Evropě se její využití datuje zhruba od 15. století. Pro podpůrné účely se využívá kořen, který obsahuje steroidní saponiny, sarsaponin, smilasaponin, diosgenin, hirsutin, rhynchophyllin, mitraphylin, fytosteroly sitosterol, stigmasterol, polinastanol, dále řadu fenolických látek a glykosidů. Je bohatý na minerály vápník, měď, železo, jód, mangan, draslík, chrom, selen, zinek dále na vitamíny skupiny B, vitaminy A, C a D. Smilax podporuje činnost vylučovacího systému, pomáhá při pročišťování organismu.
Ořešák černý (americký)
Tento vysoký druh ořešáku dosahující výšky až 23 m pochází z východního pobřeží USA, z Himalájí, střední Asie a v Evropě byl pěstován již v roce 100 př. n.l. Je ceněn pro své velmi tvrdé dřevo ideální pro výrobu nábytku a podlah, nutričně cenné plody oplývají výraznou chutí. V péči o zdraví se využívají výtažky ze zeleného oplodí, které obsahují rozmanité fenolické látky s výrazným antioxidačním potenciálem. Dominantní z nich je juglon, bohatě zastoupeny jsou taniny. Podle Australské farmaceutické společnosti je černý ořech účinný proti červům a dalším parazitům ve střevě. V současné době jsou potenciální účinky oplodí ořešáku černého intenzivně studovány ve světových laboratořích, dosavadní poznatky jsou pro širší využití této rostliny v podpůrné péči velmi slibné.
Olše
Je původním stromem ve větší části Evropy, v severní Africe (Tunisko, Maroko, Alžírsko) a v oblasti Kavkazu, Íránu a Turecka, zavlečen byl i do Severní Ameriky. Dorůstá do výšky až 20 m, roste hlavně na březích vodních toků a nádrží. Olšové dřevo je velmi vhodné pro výrobu užitkových předmětů, pro své příznivé účinky na lidský organismus se využívá i kůra, listy a hlavně pupeny, které se pro vysoký obsah účinných látek používají k výrobě tinktur. Hlavními obsahovými látkami kůry jsou lignany, třísloviny a fenolické glykosidy, zatímco pro listy jsou typické flavonoidové glykosidy, terpenoidní látky a fytosteroly. Historie použití olše pro zdravotní účely je poměrně dlouhá zejména v tradiční čínské a japonské medicíně, její účinky na organismus jsou v řadě případů jedinečné. Olše pomáhá udržovat normální krevní oběh včetně periferní cirkulace, tj. podporuje prokrvení končetin. Povzbuzuje také mozkovou činnost a přispívá k navození optimální duševní aktivity.
Vrcholák chebule (Terminalia chebula)
Terminalia, neboli černý myrobalán, je stálezelený strom dorůstající do výšky 25 metrů, se zaoblenou korunou rozšiřujících se větví. Vyskytuje se volně v lesích Indie a okolních zemí ve vysokých nadmořských výškách (Himaláje) a produkuje ceněné ovoce. Je to velmi důležitá rostlina v ajurvédě, považuje se za prostředek podporující nebojácnost a přinášející moudrost. Její historický význam podtrhuje skutečnost, že Buddha je na tibetských posvátných obrázcích často zobrazován právě s plodem černého myrobalánu v ruce. Strom je zvláště ceněn jako vynikající zdroj tříslovin, poskytuje také kvalitní dřevo a navíc má širokou škálu použití pro kulinářské i podpůrné účely. Často se pěstuje, zejména v Indii, pro tanin v plodech, jehož zastoupení představuje až 30 % hmotnosti a také pro zdravotní použití. Plody obsahují minerály vápník, hořčík a fosfor, dále fenolické kyseliny, flavonoidy luteolin, rutin, quercetin aj. Terminalia přispívá k udržování pročišťujících funkcí, pomáhá při purifikaci těla. Povzbuzuje imunitu, odolnost organismu a jeho přirozené obranné systémy.