K čemu přípravek přispívá
Směs pelyňku, červeného lapacha, pupenů vrby a kůry z vilcacory posiluje odolnost organismu vůči mikroorganismům, zejména proti plasmodiím. Pelyněk je tradičně používán k posílení antimikrobní ochrany, červené lapacho povzbuzuje fyziologickou odolnost, podporuje obranné reakce, posiluje imunitu. Vrba podporuje purifikaci těla, chránit jej vůči mikroorganismům vč. plasmodií. Vilkakora výrazně stimuluje imunitní systém.
Zajímavosti o použitých bylinkách
Pelyněk pravý
Pelyněk pravý je silně aromatický polokeř vysoký do 120 cm. Pochází z Evropy a Asie, ve střední Evropě se od pradávna pěstuje jako léčivá rostlina i jako koření. Ve středověké Evropě býval dříve považován za nejdůležitější prostředek „proti všem vyčerpáním“, tradičně se používá jako účinný prostředek při výskytu parazitů v trávicím traktu. Nejdůležitější obsahové bioaktivní látky jsou éterický olej s více něž 50 složkami, hořké seskviterpenoidní laktony, flavonoidy, azuleny, fenolické kyseliny, taniny a lignany. Kromě podpůrného účelu se pelyněk používá při výrobě alkoholických nápojů i v kosmetice.
Vilkakora (Uncaria tomentosa, kočičí dráp)
Vilkakora roste v tropických deštných lesích Jižní Ameriky v Peru, Kolumbii i v celé střední Americe. V Peru se její příznivé účinky využívají již přes 2 tisíce let, v západním světě se počátek širšího využití datuje do 60. let 20. století. Tehdy začíná i období vědeckého fytochemického a medicinského výzkumu rostliny. Pro zdravotní účely odedávna používá rozemletá vnitřní kůra rostliny nebo kořen, nebo extrakty z nich. Vilkakora je bohatá na různé bioaktivní látky, zejména se v ní vyskytují různé alkaloidy (uncarin, pteropodin), iridoidy, glykosidy kyseliny chinovinové, polyfenoly (taniny, katechiny, proanthokyanidiny), triterpeny a steroly (až 60 % z nich tvoří sitosterol, dále jsou přítomny stigmasterol či kampesterol).
Farmakologicky vilkakora patří mezi vůbec nejdůležitější rostliny a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je význam novodobého objevení vilkakory a jejích obsahových látek přirovnán k objevu chinovníku a izolaci chininu. Vilkakora je vynikajícím prostředkem pro posílení imunitního systému a obranyschopnosti, příznivě též působí na klouby.
Vrba bílá
Vrba jako dvoudomý strom dorůstá výšky až 20 m, její stanoviště se vyskytují v blízkosti vodních toků a rybníků. Pochází z Evropy, odkud se rozšířila do Asie a Severní Ameriky. Její jedinečné účinky na lidský organismus byly známé již Theofrastovi i abatyši Hildegardě z Bingenu. Vrba je symbolem smutku, ale také obnovy a víry ve znovuzrození a moudrosti. Byla ji připisována moc ochraňovat před zlem, vrbové větévky zapichované do polí měly zesílit plodnost Země. Pro podpůrné účely slouží buď kůra, anebo stále častěji také pupeny zpracované do tinktury. Vrba obsahuje především fenolový glykosid salicin, dále flavonoidy, katechinové třísloviny, pryskyřice a řadu dalších cenných látek. Vrba pomáhá udržovat normální tvorbu hormonů a hormonální rovnováhu. Přispívá k optimální relaxaci, dobrému fyzickému i psychickému stavu i ke zdravému spánku.
Užívání tinktury
Po protřepání užívejte 10 kapek 2x za den.