K čemu přípravek přispívá
Udržování funkce dýchacího systému, usnadnění a zpříjemnění průběhu menstruačního cyklu.
Zajímavosti o bylinách v tinktuře
Černý rybíz
Černý rybíz pochází ze severní Evropy a Asie. V Rusku byl pěstován již v 11. století, zejména v klášterních zahradách, ale také ve městech a osadách. Předpokládá se, že pěstování v Evropě začalo koncem 17. století. Je to beztrnný keř, jehož cenné vlastnosti jsou známy již od sv. Hildegardy z XII. století, pro příznivé působení na lidský organismus byl tradičně využíván odvar z listů, kůry nebo kořenů. V posledních letech se díky své vysoké účinnosti stále v širší míře používají také pupeny. Dosud byla vydána celá řada vědeckých pojednání a studií o výjimečných vlastnostech této plodiny. Listové a pupenové části obsahují silice, třísloviny, vitamíny, flavonoidy, pektiny a fytoncidy. Plody jsou považovány za vitamínovou bombu (zejména vysoký obsah vitaminu C) a např. ve Velké Británii během druhé světové války, kdy bylo obtížné získat většinu běžného ovoce bohatého na vitamín C (citrusových plodů), vláda pěstování černého rybízu podpořila a ten se brzy stal významným zdrojem tohoto vitamínu. Od roku 1942 byl pak sirup z černého rybízu distribuován zdarma dětem mladším dvou let. Cenné je působení černého rybízu v bylinných kombinacích, kde posiluje účinky jiných rostlin směsi.
Černý rybíz podporuje vylučování vody z organismu, přispívá k udržování normálního stavu svalů a kloubů. Používá se ve směsích pro hubnutí a udržování normální tělesné hmotnosti, osvěžuje organismus, působí proti účinkům stresu.
Kalina tušalaj
Tento keř je původní dřevinou ve střední, jižní a západní Evropě, v severní Africe a severozápadní Asii. Vyskytuje se převážně v remízcích, na okraji lesů, hlavně ve vápnité půdě. Pro přípravu podpůrných produktů se používají listy, kořeny, květy a v současné době stále více i pupeny, nejčastěji pro výrobu tinktur. Charakteristickými obsahovými látkami jsou třísloviny -taniny, esenciální oleje, iridoidní a jiné glukosidy (lantanosid), karotenoidy, polyfenoly, flavonoidy a saponiny. Podle čínské medicíny souvisí kalina s meridiánem plic. Současné vědecké poznatky to potvrzují, protože podle nich kalina pomáhá udržovat normální dýchací funkce. Kromě toho harmonizuje průběh menstruačního cyklu a omezuje nepohodlí spojené s menstruačním cyklem.
Rozmarýn lékařský
Rozmarýn jako dřevnatá stálezelená rostlina roste divoce ve Středozemí, hojně se pěstuje pro okrasné účely, jako koření, i pro list sloužící ke zdravotním účelům. Využití rozmarýnu sahá až do roku 500 př. n.l. do doby starých Řeků a Římanů. V době antických civilizací byl rozmarýn nezbytnou součástí nádherných zahrad i proto, že podle tehdejšího mínění měl člověka ochránit před zlými duchy. Rozmarýn byl římskými vojsky přinesen do Británie a odtud se během staletí rozšířil po celé Evropě. Jeho typickou účinnou látkou je éterický olej s aromatickými složkami cineol, pinen, verbeol, borneol aj. List obsahuje též třísloviny, hydroxytriterpenové látky a flavonoidy. Extrakty z rozmarýnu jsou velmi hojně používané pro podpůrné účely i v kosmetice. Rozmarýn usnadňuje trávení, chrání játra před toxiny, podporuje jejich funkci, stimuluje vylučování žluče. Pročišťuje tělo, posiluje obranyschopnost, působí jako antioxidant a příznivě ovlivňuje funkci močových cest.
Užívání tinktury
Denní dávka = počet kapek odpovídající hmotnosti člověka rozdělíme na dvě nebo tři denní dávky (např. při celkové hmotnosti 60 kg dávku rozdělíme na 2 x 30 kapek nebo 3 x 20 kapek)