K čemu přípravek přispívá
Výtažek z penízovky, borůvky a rozmarýnu přináší mnoho výhod pro lidský organismus. Podporuje integritu cévního systému a má příznivý vliv na zrak, pomáhá s prokrvením sítnice a udržováním hladiny kolagenu v oku. Dále má blahodárný účinek na sliznice žaludku a tenkého střeva, podporuje vylučování žluče a trávení a pomáhá udržovat normální hladinu krevního cukru.
Složení tinktury
Penízovka sametonohá
Penízovka je houba původem z Japonska, Číny a Koreje, dnes roste v mírném pásmu severní polokoule od září během podzimu a zimy. Vyskytuje se v trsech plodnic na listnatých stromech javoru, jeřábu, lípě, bříze, olši, habru a dalších. Pro svoji jemnou ovocnou chuť je tato houba hojně se používá v japonské kuchyni, kde je známá pod názvem enoki, i v dalších východoasijských kuchyních. Penízovka je dobrým zdrojem živin, vitamínů a minerálů. Z vitaminů je podstatný výskyt niacinu, kyselina pantothenové i dalších vitaminů skupiny B, z minerálů stojí za zmínku obsah fosforu, železa a mědi, z dalších aktivních látek lze jmenovat hlavně aminokyseliny a vlákninu. Houba je nyní s ohledem na dosavadní tradiční využití a na poznatky o slibném působení na lidský organismus intenzivně vědecky zkoumána v Asii, zejména v Singapuru.
Borůvka černá
Vytrvalá rostlina běžně se vyskytující v jehličnatých i listnatých lesích v Evropě, v severozápadní Asii i v Severní Americe. Poskytuje oblíbené lesní plody, které jsou nutričně velmi hodnotné a poskytují lidskému organismu cenné látky s pozitivním účinky na různé tělní systémy. Pro podpůrné účely se používá i list. Rostlina je bohatá na třísloviny, anthokyany, organické kyseliny, flavonoidy, pektiny. Z minerálů je pro borůvku typický významný obsah chromu a manganu. Historie využití borůvky pro podpůrné účely sahá až do středověku, ale pro bylinkáře se stala obecně známou až v 16. století, kdy se začala používat v širším rozsahu. V současné době je výzkum borůvek zaměřen zejména na hlubší poznání účinků na oční funkci, cévní systém a na diabetes mellitus. Borůvka příznivě ovlivňuje funkci oční sítnice, pomáhá v oku udržovat hladinu kolagenu, umožňuje ostré vidění. Přispívá k udržování funkčních sliznic žaludku a tenkého střeva. Díky obsahu chromu a flavonoidů příznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru. Podporuje krevní oběh, tlumí pocity „těžkých nohou“.
Rozmarýn lékařský
Rozmarýn jako dřevnatá stálezelená rostlina roste divoce ve Středozemí, hojně se pěstuje pro okrasné účely a pro list sloužící ke zdravotním účelům i jako koření. Využití rozmarýnu sahá až do roku 500 př. n.l. kdy jej používali staří Řekové a Římané. V době antických civilizací byl rozmarýn nezbytnou součástí nádherných zahrad i proto, že podle tehdejšího mínění měl člověka ochránit před zlými duchy. Rozmarýn byl římskými vojsky přinesen do Británie a odtud se během staletí rozšířil po celé Evropě. Jeho typickou účinnou látkou je éterický olej s aromatickými složkami cineol, pinen, verbeol, borneol aj. List obsahuje též třísloviny, hydroxytriterpenové látky a flavonoidy. Extrakty z rozmarýnu jsou velmi hojně používané pro podpůrné účely i v kosmetice. Rozmarýn usnadňuje trávení, chrání játra před toxiny, podporuje jejich funkci, stimuluje vylučování žluče. Pročišťuje tělo, posiluje obranyschopnost, působí jako antioxidant a příznivě ovlivňuje funkci močových cest.
Užívání tinktury
Po protřepání užívat 20 kapek 3x za den.