Přísloví, které říká, že "vaše zdraví je největší bohatství", platí v případě srdce a cév dvojnásobně. Srdce pumpuje krev a dodává kyslík a živiny do zbytku těla a je proto jedním z nejdůležitějších lidských orgánů, jehož choroby jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Na kardiovaskulární onemocnění umírá ročně více než 17 milionů lidí na celém světě a toto číslo se vlivem nedostatečné zdravotní osvěty, stresu, nevhodné výživy a nedostatku pohybu neustále zvyšuje.

Jak poznáte, že vám hrozí onemocnění srdce a cévního systému?

Nejběžnější srdeční chorobou je ischemická choroba srdeční - onemocnění věnčitých tepen, které postihuje hlavní cévy zásobující srdeční sval. Příčinou tohoto onemocnění jsou obvykle aterosklerotické pláty, které jsou tvořeny cholesterolem, bílými krvinkami a dalšími buňkami v srdečních tepnách. Nahromadění těchto plátů se nazývá ateroskleróza, která snižuje průtok krve do srdce a dalších částí těla. Může vést k srdečnímu infarktu, bolesti na hrudi (angině pectoris) nebo mrtvici.

Příznaky ischemické choroby srdeční se mohou u mužů a žen lišit. Například muži mají častěji bolesti na hrudi, zatímco ženy mají společně s nepříjemnými pocity na hrudi častěji i další příznaky, jako je dušnost, nevolnost a extrémní únava. 

Mezi další příznaky spadají také: Bolest v oblasti krku, čelisti, hrdla, horní části břicha nebo zad, snadné zadýchávání a únava během cvičení nebo aktivity, otoky rukou, kotníků nebo nohou. Můžete cítit také bolest, necitlivost, slabost nebo chlad v nohou nebo rukou, pokud jsou cévy v těchto oblastech těla zúžené. 

Je proto důležité nepodceňovat pravidelné zdravotní prohlídky, které mohou tato zákeřná onemocnění včas odhalit. Pozor si dejte také na rizikové faktory, které mohou způsobit či zhoršit příznaky těchto kardiovaskulárních onemocnění, například vysoký krevní tlak, kouření, vysoká hladina cholesterolu, stres, nedostatek pohybu, nedostatečné množství spánku, špatné stravovací návyky a nadváha.

Doplněk z bylin pro harmonizaci kardiovaskulárního systému

Kúra pro příznivé ovlivnění cév a periferního prokrvení. Podporuje revitalizaci cévních stěn, snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá ji udržovat v normálních mezích. Její působení je velice prospěšné zejména u osob ve vyšším věku.

438 Kč | Koupit bylinnou kúru 


Doplněk z byliny jako pomoc při zlepšení činnosti cévního systému

Kúra podporuje vyčištění a činnost jater a žlučníku, pomáhá udržovat zdravou funkci cévního systému.

577 Kč | Koupit bylinnou kúru 

Jak předcházet srdečním onemocněním

Hlavními viníky srdečních onemocnění jsou nasycené tuky, transmastné kyseliny, sodík a cholesterol. Tento problém lze snadno vyřešit výměnou plnotučných mléčných výrobků a tučného masa za nízkotučné nebo odtučněné mléčné výrobky a libovější maso, například kuřecí nebo krůtí. Měli byste také omezit množství soli. Abyste si udrželi potřebný přísun bílkovin, jezte více luštěnin, ořechů a semínek, které obsahují bílkoviny rostlinného původu. Zařazení ovoce a zeleniny do jídelníčku je klíčové pro dodání základních vitamínů a minerálních látek, které vaše tělo potřebuje ke správnému fungování.

Důležité pro zdraví srdce je také cvičení, protože zlepšuje kondici srdce a snižuje hromadění tuku, který jej zatěžuje. Aerobní cvičení (např. chůze, běh, eliptický trenažér, stepper, jízda na kole, plavání či skákání přes švihadlo) jsou pro srdce nejlepší, protože šetrně zvyšují tepovou frekvenci a urychlují spalování tuků. Kromě intenzivního cvičení je prospěšná také jóga.

S léčením a prevencí srdečních onemocnění pomohou byliny

Moderní medicíně dokážou zdatně sekundovat byliny, které se k léčbě srdečních onemocnění používají odpradávna s velkým úspěchem. Rostliny, jako je bříza, jinan, líska či pelargonie obsahují účinné látky, které dokážou efektivně harmonizovat kardiovaskulární systém a snížit tak riziko vzniku srdečních onemocnění. Ideální je užívat tyto byliny v podobě připravené léčebné kúry, ve které jsou jednotlivé složky pečlivě vybalancované, tak aby působily ve vzájemné synergii a tím poskytovaly organismu maximální terapeutický efekt. Ideální volbou je v tomto případě kúra Mgr. Podhorné pro harmonizaci kardiovaskulárního systému, která podporuje revitalizaci cévních stěn a reguluje hladinu cholesterolu a krevní tlak. Užitečný je také doplněk z bylin zlepšení činnosti cévního systému, obsahující echinaceu, ostropestřec, břízu, vinnou révu a oskeruši. Tyto byliny pomohou společně zlepšit funkci cévního systému. 

Pelargonie růžová

Pelargonie čistí cévy od sklerotických usazenin, působí jako kardiotonikum, uplatňuje se při doléčování infarktu myokardu, anginy pectoris a může také posilovat stárnoucí srdce. Působí příjemně sedativně, má mírné antidepresivní účinky.

Gotu kola

Gotu kola úspěšně regeneruje nervovou soustavu. Užívá se k odstranění mentálních blokád, k podpoře paměti, jako podpora léčby depresí, při epilepsii. Dále čistí krev, posiluje imunitní systém i funkci jater, pomáhá při nespavosti a chudokrevnosti. Příznivě ovlivňuje urogenitální systém, užívá se při hypertenzi, srdeční nedostatečnosti či revmatismu.

Jmelí bílé

Bylina zlepšuje stav cévních stěn snižuje krevní tlak, zpomaluje pulz a harmonizuje srdeční činnost ve stáří. Při užívání přípravků z jmelí mizí průvodní znaky špatného krevního tlaku, jako jsou - návaly krve do hlavy, pocity závratě, hučení v uších a poruchy zraku. Jmelí má pozitivní účinky na všechny choroby srdce a krevního oběhu.

Jinan dvoulaločný

Bylina podporuje krevní oběh, krev lépe proudí a zásobuje všechny části těla kyslíkem a živinami, působí na mozkovou tkáň a je to i rostlina dobré nálady. Antioxidační vlastnosti jinanu pomáhají očistit tělo od nežádoucích zplodin, tím se zamezuje předčasnému opotřebení a stárnutí těla. Jinan zlepšuje prokrvení v celém organismu snižuje zvýšenou krevní srážlivost, navíc snižuje riziko infarktu. Zlepšuje stav krevního řečiště, rozšiřuje cévy, preventivně působí proti náhlým mozkovým příhodám. Zpomaluje degeneraci mozkových buněk, ke které dochází ve stáří.

Hloh obecný

Hloh intenzivně pomáhá při srdeční slabosti, arytmii a poruchách prokrvování. Zlepšuje průchodnost cév  a přispívá k lepšímu prokrvení celého těla. Pozitivně působí na otoky jak srdečního tak ledvinového původu. Snižuje krevní tlak. Je vhodnou prevencí infarktu, anginy pectoris, mozkové mrtvice.

Kotvičník pozemní

Kotvičník má výrazný vliv na kardiovaskulární systém, neboť zpomaluje srdeční činnost, prodlužuje diastolu, tlumí tachykardii, zlepšuje krevní oběh, rozšiřuje cévy a snižuje srážlivost krve. Zabraňuje rozvoji aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a hypertenze. 

Jírovec maďal

Jírovec je podpůrným prostředkem hlavně na krevní oběh. Své uplatnění nachází také jako podpora při léčbě křečových žil, zpevňuje cévní stěny. Výtažek z pupenů zlepšuje cirkulaci krve v plicích, pomáhá tak při různých plicních a srdečních chorobách. 

Jeřáb oskeruše

Oskeruše pomáhá udržovat zdravou funkci žilního systému, je vhodná při rekonvalescenci po problémech s křečovými žilami a s hemeroidy.

Související produkty