K čemu přípravek přispívá
Tinktura z pupenů olše představuje zajímavý přípravek v bylinné medicíně, jejíž účinky jsou ceněny především pro podporu cirkulačního systému a celkového zdraví mozku. Olše, obvykle spojovaná s vlhkými a bažinatými oblastmi, má ve svých pupenech ukryté látky, které mohou prospívat našemu tělu. Pupeny olše obsahují bioaktivní látky, včetně flavonoidů, tříslovin a esenciálních olejů.
Tinktura z těchto pupenů se tradičně používá jako přírodní prostředek k podpoře cirkulace krve, což je zásadní pro udržení normálního krevního oběhu a prevenci různých cirkulačních poruch. Stimulace periferní cirkulace je další významnou vlastností této tinktury. Periferní cirkulace se týká oběhu krve v periferii těla, mimo srdce a hlavní krevní oběh. Podpora tohoto typu cirkulace může pomoci při pocitu chladných končetin, pocitu mravenčení a dalších projevů špatné cirkulace.
Kromě těchto výhod je tinktura z pupenů olše ceněna i pro svůj potenciální přínos pro mozkovou funkci a mentální aktivitu. Optimální krevní oběh je klíčový pro zdravé fungování mozku, protože zajišťuje dostatečné množství kyslíku a živin, které jsou nezbytné pro udržení kognitivních funkcí a prevenci mozkových poruch.
Zajímavosti o olši
Tento strom dorůstá výšky až 20 m a nachází se ve střední a severní Evropě hlavně na březích vodních toků. Dřevo olše je velmi vhodné pro výrobu užitkových předmětů. Kromě dřeva se využívá i kůra, listy a hlavně pupeny, které pro svůj vysoký obsah účinných látek slouží k výrobě pupenových tinktur. Hlavními obsahovými látkami jsou třísloviny, antrachinony, fenolové látky, fytosteroly a flavonoidy.
Olše pomáhá udržovat normální krevní oběh včetně periferní cirkulace, tj. podporuje prokrvení okrajových orgánů, např. končetin. Povzbuzuje také mozkovou činnost a přispívá k navození optimální duševní aktivity.
Užívání tinktury
Denní dávka = počet kapek odpovídající hmotnosti člověka rozdělíme na dvě nebo tři denní dávky (např. při celkové hmotnosti 60 kg dávku rozdělíme na 2 x 30 kapek nebo 3 x 20 kapek)