Bylinky, které vám pomohou usnout

Asi každý z nás si uvědomuje, jak důležitý je pro naše zdraví a duševní pohodu kvalitní spánek. Pokud večer nemůžete usnout, nebo se během noci vzbudíte a už „nezaberete“, velice rychle to začne ovlivňovat váš každodenní život a zdravotní stav. Spánek je totiž pro naše zdraví a imunitu stejně důležitý, jako správné stravování a cvičení. Bez dostatku posilujícího spánku jste podráždění, unavení, trpí tím vztahy s vaším okolím a snižuje se produktivita v práci. To vše vede k většímu stresu, který je jednou z hlavních příčin nespavosti. Uzavírá se tak začarovaný kruh, ze kterého je těžké vystoupit, což dělá z nespavosti jednu z nejrozšířenějších civilizačních chorob současné doby. 

Prášky na spaní většinou dokážou tento problém vyřešit pouze krátkodobě, jelikož mají spoustu vedlejších účinků, spánek po nich není příliš kvalitní a navíc na nich může vzniknout závislost. Naštěstí těm, kteří trpí nespavostí, nabízí svou pomocnou ruku sama příroda. Vhodně zvolená bylinná kúra dokáže zklidnit váš vystresovaný nervový systém a umožní vám se konečně po dlouhé době pořádně vyspat.

Nespavost je důsledkem chronického stresu

Příčinou nespavosti bývá většinou nadbytek stresového hormonu kortizolu. Kortizol je sice velmi důležitý pro naše každodenní fungování, ale jeho nerovnováha či nadbytek může v našem těle způsobit zmatek a potíže. Vyšší hladina kortizolu se v těle tvoří jako následek stresových situací, účelem tohoto hormonu  je umožnit organismu tyto situace zvládnout. Mechanismus adaptačních reakcí na stres se u našich předků vytvořil již v průběhu evoluce, jako pomoc při ohrožení života například predátory, kdy bylo třeba okamžitě reagovat na přicházející nebezpečí, buď se s predátorem utkat nebo naopak velmi rychle utíkat pryč. 

Během večera, když poklesne sluneční aktivita, by měla jeho tvorba ustávat a naopak by se v organismu měla zvýšit produkce spánkového hormonu melatoninu. Bohužel však většina lidí i večer řeší události, které se staly v práci, což způsobuje udržování těla ve stresu. Tělo neustále produkuje vysoké množství kortizolu a dodává nám nežádoucí energii. Produkce melatoninu je navíc snížena kvůli nadbytku modrého světla, které se na nás line z obrazovek TV, počítačů a mobilních telefonů. Abyste mohli večer opět dobře usínat, je potřeba se uklidnit a zbavit všech těchto faktorů.

Bylinná kúra pro sladký a posilující spánek

Pro snadné usínání a hluboký, posilující spánek je vhodné nasadit přírodní kůru tvořenou tinkturami kozlíku lékařského, třezalky tečkovanébřízy a lípy. Kozlík lékařský, neboli Valeriána, je příjemně vonící bylina, která se již tisíce let používá pro zmírnění nervozity, odbourání stresu a snadnější usínání. Dokáže totiž tlumit pocit úzkosti a uklidňovat mysl, čímž podporuje kvalitnější spánek. Na rozdíl od chemických preparátů navíc nemá žádné vedlejší účinky.

Podobně jako kozlík lékařský funguje také třezalka tečkovaná neboli Hypericum perforatum. Tato bylina dokáže uklidňovat nervozitu a odstraňovat úzkost, přitom však nevyvolává ospalost. Můžete ji tak bez obav užívat i v průběhu dne, aniž by narušila vaši výkonnost či pozornost. Není vhodné ji však kombinovat s léky na psychiku.


Doplněk z bylin ke zlepšení tělesné a duševní pohody a kvality spánku

Kúra podporuje nabytí a udržování psychické rovnováhy, zklidňuje organismus a pomáhá navodit klidný spánek.

502 Kč | Koupit bylinnou kúru 


Doplněk z bylin pro posílení centrální nervové soustavy

Kúra pomáhá čelit aktuálním problémům současnosti přirozenou cestou. Zklidňuje nervovou soustavu, napomáhá k optimální relaxaci a znovuzískání duševní a fyzické rovnováhy.

502 Kč | Koupit bylinnou kúru 


Uklidňující účinky kozlíku a třezalky se navzájem posilují a společně jsou mnohem efektivnější. Jejich účinek ještě zesílí výtažky z břízy a lípy, které kromě uklidnění nervů dokážou váš organismus detoxikovat a zbavit nežádoucích volných radikálů.

Usínejte bez problémů každou noc

Výše zmíněná bylinná kúra dokáže omezit působení stresu na váš organismus a zajistit vám klidný spánek, po kterém se ráno vzbudíte odpočatí a svěží. Oproti práškům na spaní, po kterých jste ještě druhý den jako omámení, tato bylinná kúra neřeší pouze příznaky nespavosti, ale hlavně její příčiny. Každá z těchto bylin působí blahodárně na váš nervový systém, odstraňuje stres a snižuje produkci kortizolu. Společně pak tyto bylinky fungují v dokonalé synergii, při které se jejich vlastnosti ještě zesilují a dokáží vám zaručit sladký, posilující a ničím nerušený spánek.

Co na nespavost a celkovou psychickou rovnováhu doporučuje Mgr. Jarmila Podhorná

Související produkty