K čemu bylinná mast přispívá
Blahodárně ovlivňuje kůži v oblasti křečových žil.
Zajímavosti o použitých bylinách
Měsíček lékařský
Měsíček je původem domácí rostlinou pravděpodobně na jihu Evropy a ve Východní Asii. Lidé jej používají již po celá staletí, počátky jeho využití pro podpůrné účely sahají až do doby antického Řecka a i u nás se pěstuje již po mnoho století. Používá se květ, pro přípravu tinktur pak nerozvitý květ – pupen. Květ i celá rostlina obsahuje řadu účinných látek jako karotenoidy, silice, kyselinu salicylovou, triterpenové saponiny, flavonoidové glykosidy, hořčiny calenden a calendulin, vitamín C, sliz, flavonoidy a další.
V minulých letech bylo provedeno několik vědeckých studií, které se snažily zjistit další možnosti použití pro revitalizaci lidského organismu. Podle současných poznatků měsíček vyniká pročišťujícími účinky, podporuje revitalizaci kůže a sliznic. Blahodárně působí na podrážděné dýchací cesty, na sliznice a kůži. Podporuje funkci jater a tenkého střeva, zklidňuje organismus při reakcích z přecitlivělosti na vnější podněty. Usnadňuje překonávání stresu a vyčerpání, oddaluje nástupu projevů pokračujícího věku.
Topol
Topol je vznosný strom vysoký až 30 m, vytvářející oválnou nebo štíhlou korunu. Původ topolu zahrnuje mírná podnební pásma Evropy, severní Afriky a západní Asie. Často se vysazuje na okrajích cest, neboť svými kořeny zpevňuje klouzavé půdy. Pro podpůrné účely organismu se zpracovávají pupeny, které obsahují nejvíce účinných látek jako fenolový glykosid salicin, populin, flavonové glykosidy, třísloviny, vosky a silice.
Topol ve formě pupenové tinktury posiluje fyzický stav organismu. Příznivě působí na srdce a cévy - pomáhá udržovat pevné krevní i srdeční cévní stěny. Zklidňuje dýchací cesty při jejich podráždění zejména v chladném období.