Tak nám nastalo období plískanic, studeného větru a období bez slunce. To vše nahrává i šíření chřipky a různých nachlazení. Náš organismus je oslaben a špatně se brání všudypřítomným virům a bakteriím, které se umí moc šikovně šířit. Pokud vás nenapadne rovnou chřipka, určitě si každý z nás na podzim prodělá alespoň méně nebezpečnou, ale o to nepříjemnější rýmu. 

Nejprve si řekněme, že prodělat nějakou rychlou chřipku nebo nachlazení, které si poctivě vyležíme, není žádná tragédie. Díky tomu, že necháme naše tělo ten boj vyhrát, se náš organismus a naše imunita vlastně posiluje. Důležité je ale nechat tělo v klidu a nemoc nepřecházet. Odpočinout si, vyležet se, hodně pít a odpočívat. Pokud nemoc přechodíme, zaděláváme si na mnohé komplikace, které nás mohou obtěžovat v budoucnu mnohem více, než pár dní v posteli.

1. Vyvážený jídelníček

Vyvážený a hlavně pestrý jídelníček je naprostý základ. Již dlouhé roky je odborníky potvrzeno, že strava je důležitým základem pevného zdraví. Živiny, vitamíny a další látky náš organismus získává především z toho, co jíme. Naše strava by měla obsahovat především dostatek kvalitních bílkovin, zdravých tuků, komplexních sacharidů a v neposlední řadě také vitamíny a minerály.

Mezi potraviny, které posilují náš imunitní systém patří medicinální houby jako je reishi, cordyceps, shiitake. Například maitake a reishi zvyšují aktivitu bílých krvinek, které jsou důležité pro zlepšení funkce imunitního systému. 

Vyzkoušejte také česnek, který je považován za širokospektrální antimikrobiální zeleninu posilující imunitu. Česnek obsahuje látku zvanou alicin, která pomáhá organismu s likvidací mikrobů způsobujících různé infekce.

Králem podzimního talíře je obyčejné kysané zelí, tím můžete nahradit čerstvou zeleninu, které už není takový dostatek. Studené nápoje nahraďte bylinkovými čaji, které nejen že vhodně doplňují váš pitný režim, ale také posilují organismus – zkuste třeba šípkový čaj slazený medem nebo čaj z čerstvého zázvoru. Bylinné čaje mají dobrou chuť a krásně voní. A pokud jejich pití ještě doplníte kvalitním medem, který je obohacený o účinky bylin ze kterých je vytvořen, postavíte se nemocem opravdu účinně. Na zvýšení imunity mají vliv i některé byliny nebo koření, které můžete využít v kuchyni při vaření. Za zmínku stojí oregano, zázvor, kurkuma nebo kajenský pepř.

2. Byliny jako prevence a posílení imunity

Dobrou službu v prevenci i v akutním boji s nemocemi nám prokážou také byliny, které známe od našich babiček. Typickým příkladem je čertův kořen, znám také jako sibiřský ženšen, který se používá mimo jiné při doléčování infekčních chorob, slabosti a virových onemocněních. Čertův kořen působí jako adaptogen a harmonizátor, což znamená, že zvyšuje obranyschopnost organismu. 

Jedním nejlepších antibakteriálních prostředků je lichořeřišnice. Její účinek je dobře znám už po staletí. Pomáhá v těle s likvidací streptokoků, stafylokoků a dalších druhů bakterií, hlavně v dýchacích a močových cestách. 

Doplněk z bylin pro celkové posílení organismu

Kúra je zaměřena na posílení organismu a na stimulaci jeho obranného systému. Je to prostředek prospěšný obzvláště v obdobích zvýšené aktivity mikrobů. Pro zvýšení činnosti imunitního systému.

652 Kč | Koupit bylinnou kúru 

S viry je to složitější, protože klasická medicína nemá na boj s viry tak účinný prostředek, jako jsou antibiotika na boj s bakteriemi. Některé byliny ale umí působit i v případě virových onemocnění. Nejsilnější je extrakt z grepových semínek. Účinky výtažků z jader grepu jsou známé teprve pár desítek let. Tinktura z grepových jader pomáhá udržovat mikrobiologickou rovnováhu v tkáních a orgánech. Blahodárně působí na lidský organismus a na zvýšení jeho imunity. Je to ideální prostředek pro preventivní posílení imunity v období, kdy se začínají šířit virová onemocnění, tedy na podzim. Zpracované pupeny vrby jsou také vynikajícím prostředkem v boji proti virům. Tinktura z pupenů vrby navíc pomáhá  snižovat vysokou teplotu

Výše uvedené byliny působí i preventivně. Chceme-li ale opravdovou prevenci, můžeme se na nástup chřipkového období připravit už koncem léta a to užíváním kúry, která blahodárně působí na posilování imunity a na prevenci virových infekcí. Obě naše kůry jsou sestaveny z tinktur bylinných i pupenových. Jejich účinky se vzájemně doplňují a posilují.

Co radí Mgr. Podhorná na posílení imunity

3. Kvalitní spánek

Spánek je v poslední době velkým tématem. Ať už se bavíme o výživě, výkonnosti sportovce, sexu, mentální výkonnosti, či právě imunitě. Dostatek kvalitního spánku se nesmí v žádném případě podceňovat. 

Nejdůležitější je kvalitní spánek, při kterém se v pravidelných intervalech střídají fáze NREM a REM – pro ten je potřeba hormon melatonin. Melatonin je jedním z nejsilnějších antioxidantů, který se v našem těle vytváří až po setmění. Obě fáze spánku NREM i REM jsou klíčové pro naše zdraví a psychiku. 

Pro kvalitní spánek je důležité před spaním omezit v místnosti kde spíme modré světlo z obrazovek a displejů, které omezuje tvorbu melatoninu a tělo pak není na spánek správně připraveno. To může vést k problémům s usínáním a nebo až k chronické nespavosti. Večer před spaním se také nepřejídáme, omezujeme stresové vjemy a pokud je to možné, vyhneme se alkoholu, syceným nápojům s kofeinem nebo s vysokým obsahem cukru. 

4. Vitamíny a minerály

Vitamín D je pravděpodobně nejdůležitějším vitamínem, který je spojován se správnou funkcí imunitního systému. Lidé, kteří často trpí na rýmu a nachlazení, mají většinou nízkou hladinu vitamínu D. Proto je vhodné na podzim a v zimě denní dávku zvýšit. Nejpřirozenější infuzí vitamínu D, je vystavit svou pokožku slunečním paprskům, což může být přes zimu poměrně velký problém. Kromě doplňků stravy a slunečních paprsků můžete vitamín D přijímat také z ryb, hovězího masa a vajec.

Neméně důležitý je, jak už jsme se zmínili, samozřejmě i vitamín C, ale i vitamín E. Z minerálních látek má na správnou funkci imunitního systému vliv především zinek a selen, které jsou nezbytnou součástí mnoha biochemických procesů v těle, podporují tvorbu imunitních buněk a působí protizánětlivě.

5. Nezapomeňme na zdravá střeva

Na to, že náš trávicí trakt tvoří podstatnou část imunitního systému, se často zapomíná. Přitom až 70 % imunitních buněk se nachází ve střevech. Střeva obsahují v zásadě dva druhy bakterií. Ty dobré bakterie prospívají našemu tělu a imunitě syntézou vitamínů. Špatné bakterie mohou způsobovat různé nemoci. Aby byla naše imunita stále silná, je nutné podporovat ty hodné bakterie

Pro optimální funkci střev je ideální mít jídelníček bohatý na vlákninu, která je v české kuchyni často opomíjena. Pokud ji nedokážete přijímat ve stravě (ovoce, zelenina a luštěniny), potom je možné je nahradit ve formě prebiotik (inulin, akácie, psyllium). Vláknina živí v našem střevě přátelské bakterie, čímž přispívá zdraví našeho mikrobiomu. Čas od času je vhodné zařadit také probiotika, ať už ve formě suplementu nebo v přirozené formě na denní bázi (kimchi, kombucha, kysané zelí či kefír). 

Související produkty